×
Franca

Rusia duhet të përfshihet në kërkimin e mënyrave të daljes nga kriza në Ukrainë. Ky opinion është shprehur sot prej Ministrit të Jashtëm francez, Laurent Fabius, gjatë fjalës së marrë në seancën e dëgjimeve në Asamblenë Kombëtare.

Shirat e mëdha dhe të rrëmbyera kanë krijuar kaos në disa skaje të Evropës. Në Itali dhe Francë kanë paralajmëruar mbi kërcënimin e përmbytjeve.

Autoritetet franceze në vitin 2013 deportuan nga territori i vet 19.380 romë rumunë dhe bullgarë. Njëkohësisht u shkatërruan 165 kampe të ciganëve endacakë, në të cilat qenë vendosur me banim të dëbuarit.

Shkatërrime dhe dëme serioze u shkaktoi stuhia e fuqishme "Dirk" qytetarëve evropiane. Kështu, në disa provinca franceze dhe në jug të Francës shtëpitë kanë mbetur pa energji elektrike për shkak të këputjes së telave në shtyllat e tensionit të lartë. Nga stuhia gjetën vdekjen gjashtë banorë të Francës.

Rreth 100.000 shtëpi kanë mbetur pa energji elektrike në jug të Britanisë së Madhe për shkak të stuhisë së fuqishme.

Asnjë prej anëtarëve të lartë të qeverisë franceze, duke përfshirë edhe Presidentin François Hollande, nuk do të vijë për pjesëmarrje në Olimpiadën Dimërore në Soçi, tha Ministri i jashtëm francez Laurent Fabius.

Shkencëtarët ekonomistë francezë, respektivisht Madeleine dhe Vladimir Andreff, vlerësuan shanset e vendeve për një performance të suksesshme në Soçi, ku në shkurt do të zhvillohet Olimpiada Dimërore.

Fjalët e muzikantit legjendar amerikan të muzikës rock, Bob Dylan, në lidhje me qytetarët kroatë u bënë shkas për fillimin e një procesi gjyqësor në Francë.

Një tërmet me magnitudë 4.5 ballë ra ditën e enjte në rajonin francez të Bretagne, njofton Rrjeti Kombëtar i Monitorimit Sizmik (ReNaSS).

Keqbërësi, i cili sot në mëngjes hapi zjarr me armë në redaksinë e gazetës "Liberation" në Paris, mori peng një automobilist dhe e detyroi atë ta çojë deri në Champs Elysees, transmeton kanali televiziv "BFMTV".

Një burrë i armatosur të hënën në mëngjes hapi zjarr në Redaksinë pariziane të gazetës franceze "Liberation". Si rezultat u plagos një bashkëpunëtor i botimit në fjalë.

Sipas rezultateve të sondazhit të kryer nga kompania hulumtuese YouGov, Presidentin francez François Hollande e përkrahin vetëm 15% e qytetarëve të vendit.

Rusia dhe Franca kanë ndërmend të merren me zhvillimin e përbashkët të pajisjeve luftarake të "ushtarit të së ardhmes" - "Warrior+".

Grupi i demonstruesve të djathtë zhvilloi një aksion proteste të palejuar kundër Presidentit të Francës, François Hollande, gjatë ceremonisë dedikuar kujtimit të viktimave të Luftës së Parë Botërore në Champs Elysees.

Franca filloi përgatitjet e aktiviteteve që i kushtohen 100-vjetorit të fillimit së Luftës së Parë Botërore.

Agjencia ndërkombëtare e vlerësimeve Standard & Poor’s uli vlerësimin afatgjatë të Francës në fushën e kreditimit nga "AA +" në "AA", parashikimi është i qëndrueshëm.

Në Mali janë arrestuar rreth 10 persona të dyshuar për përfshirjen në rrëmbimin dhe vrasjen e dy gazetarëve francezë.

Kryeministri i Rusisë, Dimitri Medvediev, siguroi homologun e tij francez se çështja e aktivistëve të organizatës "Greenpeace" do të shqyrtohet me drejtësi, në përputhje të plotë me legjislacionin rus.

Rusia dhe Franca nënshkruan një sërë marrëveshjesh, ndër të tjera edhe në sferën e energjetikës, bashkëpunimeve në fushën e energjisë bërthamore dhe investimeve.

Shefi i kuzhinës i 6 presidentëve të Francës, 60-vjeçari Bernard Voson, u largua sot në pensionin e merituar.

Bota, Franca, pensionistët, arti i kuzhinës
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31