×
aksident, Prill 2013
Ditën e hënë në qiellin mbi qytetin Calabasas, shteti i Kalifornisë, u
Anija transportuese e konteinerëve "Consouth" me ekuipazh rus në bord u përplas me anijen e mallrave "Piri Reis" në pjesën jugore të Detit Jon, njoftoi Roja bregdetare greke.
Dita Ndërkombëtare e përkujtimit të viktimave të aksidenteve dhe katastrofave të rrezatimit radioaktiv kremtohet më 26 prill. Në këtë ditë në vitin 1986 në centralin bërthamor të Çernobilit ndodhi një aksident i tmerrshëm, i cili e detyroi njerëzimin të mendojë seriozisht për sigurinë e energjetikës bërthamore.
Të martën në mëngjes në elektrostacionin atomik "Wolsong" në Korenë e Jugut ndodhi ndalimi emergjent i reaktorit, njoftoi kompania “Korea Hydro & Nuclear Power Co.”, e cila shërben në këtë stacion.
Të paktën 5 persona kanë humbur jetën dhe 40 të tjerë konsiderohen të zhdukur pa lënë gjurmë si pasojë e mbytjes së një anije në ngushticën e lumit Amazona në Brazil, njoftuan ditën e premte mediat lokale.
Një anije-rimorkiator u përplas me këmbët e Urës së Pallatit Mbretëror në Shën Petersburg (Rusi) dhe si rezultat u fundos.
Në rajonin qendror italian Umbria një tren doli nga shinat, si pasojë u lënduan 25 persona. Aksidenti ndodhi në segmentin hekurudhor të qytezës Montecastello.
Dy iranianë humbën jetën dhe 4 të tjerë u plagosën si pasojë e tragjedisë që ndodhi të enjten në aeroportin e qytetit të Jiddah (Arabi Saudite).
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
1
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
24
25
27
28