×
aksident, 2011
Një aksident i madh automobilistik ndodhi në Moskë: në pjesën veriperëndimore të autostradës unazore të kryeqytetit rus u përplasën 21 makina.
Në një aksident të madh rrugor në rrethinat perëndimore të Moskës gjetën vdekjen 8 persona dhe 4 të tjerë u plagosën. Aksidenti ndodhi në të gdhirë të 23 dhjetorit në kilometrin 125 të autostradës Minsk.
Reshjet e bollshme në formë shiu të akullt dhe oshilacionet e theksuara të temperaturave krijuan
Sipas të dhënave të Inspektoratit Shtetëror të Sigurisë në Trafik, që nga fillimi i vitit në aksidentet rrugore në Rusi kanë gjetur vdekjen më shumë se 22.000 persona.
Të martën në Republikën e Kongos u rrëzua helikopteri Mi-8. Si rezultat i aksidentit ajror gjeti vdekjen piloti rus, ndërsa tre personat që u ndodhën në bordin e tij morrën trauma të lehta.
Pesë persona gjetën vdekjen të enjten në një aksident ajror në malet e ishullit Hawaian - Malokai: gjatë një ekskursioni 45-minutësh u rrëzua helikopteri me turistë amerikanë në bord.
Cikloni i fortë me reshje të dendura dëborë ka komplikuar seriozisht situatën me transportin rrugor në qendrën rajonale të Bajkalit. Më 17.00 me orën lokale (12.00 sipas orës së Moskës) u regjistruan rreth 100 aksidente në trafikun rrugor.
Sot herët në mëngjes në një nga rrethinat periferike të Moskës u përplasën njëherazi 10 makina. U plagosën dy persona, njëri prej të cilëve ka dëmtuar rëndë shtyllën kurrizore.
Tre vagona të ngarkuar me qymyr dolën sot nga shinat në rrugën hekurudhore të Lindjes së Largët që çon në Komsomolsk mbi Amur. Vagonat u shkëputën nga bishti i trenit, njëri nga ata u përmbys.
Siç njoftuan nga Ministria e Situatave të Jashtëzakonshme, në Gadishullin e Çukotkë
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31