×
Kazakistani

Para tërheqjes së forcave ndërkombëtare nga Afganistani duhet të zbatohet programi për stabilizimin e situatës në vend, deklaroi sot Ministri i Mbrojtjes i Federatës Ruse, Sergei Shoigu (Sergey Shoygu) pas bisedimeve me homologun e tij kazakistanas, Adilbek Xhaksibekov (Adilbek Dzhaksybekov).

Rusia dhe Kazakistani, pas bisedimeve të presidentëve të dy vendeve, respektivisht Vladimir Putin dhe Nursulltan Nazarbajev, nënshkruan marrëveshjen ndërqeveritare mbi bashkëpunimin në fushën e transportimit të naftës ruse në Kinë përmes territorit të Kazakistanit.

Rusia ka për qëllim të forcojë sistemin e unifikuar të mbrojtjes kundërajrore me Bjellorusinë dhe do të fillojë formimin e sistemeve të tilla me Armeninë dhe Kazakistanin, deklaroi Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.

Presidenti rus Vladimir Putin mbërriti në Ekaterinburg, ku së bashku me Presidentin e Kazakistanit Nursulltan Nazarbajev do të marrë pjesë në Forumin e Bashkëpunimit Ndërrajonal mes Rusisë dhe Kazakistanit.

Në jug të Kazakistanit u gjetën mbetjet e një aparati kozmik.

Aparati për uljen në Tokë i anijes kozmike "Soyuz TMA-08M" me kozmonautët rusë Pavel Vinogradov, Aleksandër Misurkin dhe astronautin amerikan Christopher Cassidy zbarkoi me sukses në Kazakistan.

Në Alma-Ata (Kazakistan) shpërtheu një autocisternë me karburant, shoferi i të cilit sipas
Administrata e qarkut të Kizill-Orda të Kazakistanit, ku është vendosur kompleksi “Bajkonur”, propozon
Në territorin e Kinës ditën e premte më 17:46, sipas orës së Astana-së, ra një tërmet me magnitudë 4.9 ballë, njoftoi ekspedita sizmiologjike e Komitetit të Shkencës të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës të Kazakistanit.
Më shumë se njëqind automjete të lehta, kamionë dhe autobusë janë bllokuar në rrugën automobilistike Karaganda-Astana, 60 km nga kryeqyteti i Kazakistanit për shkak të mbylljes së rrugëve si pasojë e motit të keq.
Kompanitë ruse “Gazprom” dhe “Lukoil” arritën të fitojnë më në fund të drejtën për të përvetësuar vendburimin "Centralnaja” (russ. «Центральное»). Ai ndodhet në shelfin e Detit Kaspik. Për të finalizuar këtë qëllim atyre iu desh të marrin si partnere kompaninë më të madhe shtetërore të naftës dhe gazit të Kazakistanit - “KazMunaiGas”. Tani rusët duhet të sigurojnë licencën, e cila do tu lejojë atyre të fillojnë nxjerrjen e hidrokarbureve në këtë vendburim.
Kompania energjetike ruse "Gazprom" dhe kompania e naftës "Lukoil" fituan të drejtën për shfrytëzimin e vendburimit të naftës "Centralnoje" në shelfin e Detit Kaspik.
Ministrat e mbrojtjes të Kazakistanit dhe Rusisë, respektivisht Adilbek Dzhaksybekov dhe Sergei Shoigu, gjatë bisedimeve në Astana nënshkruan marrëveshjen për krijimin e sistemit unik rajonal të mbrojtjes kundërajrore, njofton shërbimi për shtyp i Ministrisë së Mbrojtjes të Kazakistanit.
Më 29 janar në kryeqytetin e Kazakistanit, Alma-Ata, u rrëzua një avion pasagjerësh. Sipas informacionit paraprak, ky ishte një avion i klasës biznes “Bombardier Canadiar Rajonal Jet”. Në bordin e tij ndodheshin 21 vetë. Fati i tyre nuk dihet ende.
Rusia në vitin 2013 do të lëshojë nga kozmodromi “Bajkonur” vetëm 12 raketëmbajtëse "Proton-M" në vend të 17 të planifikuarave për shkak të kufizimeve të vendosuara nga Kazakistani në lidhje me problemet ekologjike.
Mosmarrëveshjet në lidhje me kozmodromin “Bajkonur” mes miqve në Bashkimin Doganor - Rusisë dhe Kazakistanit - kanë marrë tashmë status zyrtar. Siç u bë e ditur, që para festave të Vitit të Ri Moska i dërgoi një notë Astana-së. Qeveria ruse ka kërkuar në të sqarime në lidhje me deklaratat e fundit të Kreut të Agjencisë Kombëtare Kozmike të Kazakistanit - “Kazkosmos” - Tallgat Musabajev.
Në rajonin Kazakistani Jugor u gjet vetëregjistruesi i bordit i avionit ushtarak të transportit “An-72” të rrëzuar në prag, njoftoi Kryetari i Komitetit të Sigurisë Kombëtare të Republikës, Nurtaj Abikajev.
Avioni ushtarak i transportit “An-72”, i cili i përkiste Shërbimit Kufitar të Kazakistanit, fluturoi nga Astana për në Shymkent dhe u rrëzua rreth 15 km larg aeroportit të destinacionit.
Kazakistani synon të rishikojë marrëveshjet e tij me Rusinë në lidhje me kozmodromin “Bajkonur”. Është plotësisht e mundur që në të ardhmen e parashikueshme Astana-ja të shtrojë çështjen e tërheqjes së infrastrukturës së kozmodromit “Bajkonur” nga varësia e qirasë ruse.
Kazakistani dhe Rusia janë duke hartuar një marrëveshje të re që parashikon tërheqjen graduale nga qiradhënia e kozmodromit "Bajkonur" dhe kalimin në partneritet të barabartë, njoftoi Kreu i Agjencisë Kozmike Kombëtare të Kazakistanit Tallgat Musabajev.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31