×
ndalim

Aplikimi i ndalimit të transmetimit të kanaleve televizive ruse në Ukrainë do të ishte një shkelje e rëndë e lirisë së fjalës, deklaroi Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov.

Kryetari i Verhovna Rada Vladimir Ribak (Volodymyr Rybak) nënshkroi dekretin e Parlamentit që ndalon përdorimin e forcës ndaj protestuesve.

Presidenti amerikan Barack Obama ka ndaluar survejimin e dhjetra udhëheqësve të vendeve të huaja, të cilat Uashingtoni i konsideron aleate.

Në Rusi sot hynë në fuqi dispozitat e ligjit antiduhan, të cilat vendosin gjoba për pirjen e duhanit në vende publike dhe reklamimin e cigareve.

Zëvendëskryetari i Komitetit për Shkencën Mihaill Degtiarjov deklaroi se Duma Shtetërore e Rusisë po shqyrton iniciativën për ndalimin e dhurimit të gjakut nga homoseksualët.

Presidenti i Ekuadorit Rafael Correa propozoi mbajtjen në vend të një referendumi mbi ndalimin e mediave të shkruara.

Liderët myslimanë në Indi urdhëruan vajzat besimtare të përmbahen nga vendosja e fotografive të tyre në Facebook dhe në rrjete të tjera sociale.

Gjykata e Lartë e Indisë ka ndaluar hapjen e bareve me kërcimtare në shtetin perëndimor Maharashtra dhe kryeqytetin e tij - Mumbai.

Duke filluar që nga data 15 korrik Rusia do të ndalojë importimin e produkteve të mishit dhe qumështit nga Greqia.

Rusia duke filluar që nga 1 prilli do të ndalojë përkohësisht importimin e farërave të patateve nga BE-ja.
Autoritetet e shtetit të Chhattisgarh në Indinë qendrore i kanë ndaluar përfaqësuesve të fiseve lokale të mbajnë armët e tyre tradicionale në vende publike.
Policia austriake ndaloi një burrë, i cili e quajti veten nipi i ish-Presidentit të Irakut Saddam Hussein dhe kërkoi azil politik në këtë vend.
Anija ruse e mallrave “Alaed”, e ngarkuar me helikopterë luftarakë dhe raketa për Sirinë, u ndalua në brigjet e Skocisë, shkruan Gazeta “The Daily Telegraph”. Në bord e saj ndodhen helikopterë Mi-25, të ngarkuar në portin e Kaliningradit.
Mediaperandoria amerikane Walt Disney deklaroi se do të ndalojë reklamën “e ushqimit jo të shëndetshëm” në programet e saj televizive, radio dhe Internet.
Në Moskë u ndaluan mbi 2600 shtetas të huaj të dyshuar për shkelje të legjislacionit rus të imigracionit. Ndalimet në masë u kryen nga Shërbimi Federal i Migrimit nga data 10 deri më 31 maj.
Rreth 4 mijë gra turke zhvilluan në Stamboll aksionin e protestës kundër planeve të autoriteteve për të ndaluar abortin.
Rusia po përgatit një projekt-ligj që do të kufizojë në mënyrë të ndjeshme si shitjen e cigareve, ashtu dhe pirjen e tyre.
Sot në mbarë botën kremtohet Dita Pa Duhan. Ajo i dedikohet përvjetorit të miratimit në vitin 2003 të Konventës së Kombeve të Bashkuara në Kuadër të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).
Kryemjeku sanitar i Rusisë Genadi Onishenko arriti marrjen e vendimit për ndalimin e qarkullimit në treg të përzjerjeve të duhanit. Siç njofton gazeta "RBK Daily" , gjithësej u ndaluan për shitje 25 lloje komponimesh.
Kryeministri Vladimir Putin nuk ka ndërmend të lejojë në tregun rus kofsha pule të prodhimit amerikan dhe do të kërkojë furnizues të rinj të mishit të shpendëve në vende të tjera.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31