×
Këshilli i Sigurimit i OKB-së, Prill 2013
Autoritetet e Koresë së Jugut i konsiderojnë absurde kushtet e parashtruara nga Koreja e Veriut për rifillimin e dialogut me Seulin dhe Uashingtonin, njoftojnë ditën e enjte mediat vendase.
Si kusht kryesor për rinisjen e dialogut të Koresë së Veriut me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Korenë e Jugut Pheniani deklaron heqjen e sanksioneve vepruese të Këshillit të Sigurimit të OKB-së ndaj Koresë së Veriut.
Retorika luftarake e autoriteteve të Koresë së Veriut e ka kaluar tashmë cakun. Kjo u deklarua nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon.
Ditën e mërkurë Kreu i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Francës, Laurent Fabius, i bëri thirrje Kinës të ndërhyjë në krizën serioze që ka shpërthyer në Gadishullin Korean.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
1
2
4
5
6
7
8
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30