×
terrorist, Maj 2013
Njërit prej të arrestuarve të dyshuar për vrasjen e ushtarit britanik Lee Rigby në rajonin londinez të Woolwich, Michael Adebowale, iu paraqit aktakuza, njoftoi Kreu i Departamentit të Antiterrorizmit të Prokurorisë së Mbretërisë, Sue Hemming.
Tamerllan Carnaev, një prej ekzekutorëve të sulmit terrorist gjatë Maratonës së Bostonit, u takua me asistentin dhe ish-truprojen e njërit prej liderëve të separatistëve çeçenë Ahmed Zakajev, i cili ka marrë azil politik në Britaninë e Madhe.
Sipas të dhënave të mediave amerikane, Carnaev la një mbishkrim me stilolaps në brendësi të varkës, në të cilën ai u fsheh nga policia.
Ditën e mërkurë dhe të enjte njësitë e forcave speciale antiterroriste të policisë kombëtare të Indonezisë “Densus 88” asgjësuan fizikisht 7 terroristë të dyshuar dhe arrestuan 13 prej tyre, deklaroi Gjenerali i policisë, Boy Rufli Amar.
I dyshuari për organizimin e sulmeve terroriste gjatë Maratonës në Boston, Tamerllan Carnaev, u varros sot në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Siç njoftojnë mediat amerikane, ai nuk u varros në territorin e shtetit Massachusetts.
Një banor i shtetit të Connecticut ka deklaruar gatishmërinë e tij për
Kryetari i Bashkisë së Bostonit nuk lejon që Tamerllan Carnaev të varroset në qytetin e tij.
Xhaxhai i Tamerllan Carnaev, të dyshuarit për organizimin e shpërthimeve në vijë
Shërbimi sekret i Kirgistanit po përpiqet të identifikojë personat e përfshir
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
1
2
4
5
7
11
12
13
14
15
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
31