×
terrorist, Prill 2013
Policia italiane ka lëshuar urdhëra për arrestimin e 6 islamistëve. Supozohet se ata janë anëtarë të një celule terroriste që ka përgatitur sulme terroriste në Itali dhe Shtetet e Bashkuara.
Damasku zyrtar deklaroi se terroristët kanë përdorur një substancë të panjohur kimike kundër banorëve të qytetit të Saraqib në provincën e Idlib-it, njoftoi të martën televizioni sirian.
Forcat Ushtarake Ajrore izraelite eliminuan fizikisht në Gaza një terrorist të lidhur me xhihadin ndërkombëtar. Goditja në shenjestër u konfirmua nga fotografitë ajrore. Veprimi në fjalë erdhi në përgjigje të sulmeve me raketa mbi territorin izraelit.
I akuzuari për kryerjen e sulmit terrorist në Maratonën e Bostonit, Xhohar Carnaev, u
Anzor Carnaev, babai i vëllezërve të dyshuar për kryerjen e aktit terrorist
Prindërit e vëllezërve Xhohar dhe Tamerllan Carnaev, të dyshuar për
Sipas burimeve të ndryshme, të enjten ose të premten në SHBA duhet të mbërrijnë prindërit e vëllezërve Carnaev, të dyshuar për shpërthimet në Maratonën e Bostonit.
Qytetarë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Francës dhe Turqisë
Xhohar Carnaev pranoi përfshirjen e tij në shpërthimet e 15 prillit, si pasojë
Tamerllan dhe Xhohar Carnaev, të dyshuarit për organizimin e shpërthimeve në vijë
Komisari i policisë së Bostonit, Edward Davis, deklaroi se vëllezërit Tamerllan dhe Xhohar Carnaev, të dyshuar për përfshirje në shpërthimet në finishin e Maratonës së Bostonit, kishin planifikuar edhe sulme të tjera.
Në trupin e Tamerllan Carnaev, të vrarë gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë, ishte mbërthyer një mekanizëm shpërthyes, njofton ditën e premte Kanali televiziv amerikan CNN. Në duar Tamerllan Carnaev mbante detonatorin.
Vëllezërit Carnaev, të cilët janë të dyshuar nga policia amerikane
Të dyshuarit për kryerjen e sulmit terrorist në Boston, me sa duket, janë vëllezërit Xhohar Carnaev dhe Tamerllan Carnaev nga Çeçenia, njofton policia lokale.
Disa shpërthime ndodhën në shtëpinë, të cilën policia e Bostonit (USA) e rrethoi në kërkim të terroristit të dyshuar.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
27
28
29