×
terrorist, 2013

Këto ditë u kthye nga një udhëtim në Siri korrespondenti special i Radiokompanisë "Zëri i Rusisë" Ilia Kramnik. Ja se çfarë tregon ai:

Policia turke plagosi në këmbë dhe arrestoi më pas një terrorist të dyshuar vetëvrasës në afërsi të rezidencës së Kryeministrit të vendit, Rexhep Tajip Erdogan, në Ankara.

Në Moskë u arrestua anëtari i organizatës së ndaluar terroriste në Rusi "Hizb ut-Tahrir al-Islami".

Irani e quajti gënjeshtër të pastër deklaratën në lidhje me faktin se në territorin e tij në provincën Isfahan ndodhet një bazë sekrete nëntokësore bërthamore. 

I dyshuari për kryerjen e një serie shpërthimesh në Boston, Tamerllan Carnaev (i cili nuk jeton më) mund të ketë qenë i përfshirë në vrasjen e pazbardhur të tre personave në një nga qytetet e shtetit amerikan të Massachusetts, thuhet në dokumentet e gjykatës.

Dy terroristë-kamikazë somalezë, që planifikonin një sulm në ndeshjen e raundit kualifikues të Kampionatit Botëror të Futbollit, e hodhën veten në erë aksidentalisht.

Një nga liderët e "Al-Qaeda" Anas Al-Libi, i cili u kap në Libi gjatë një operacioni special të ushtarakëve amerikanë në fillim të tetorit, u dërgua në Shtetet e Bashkuara, njoftuan autoritetet amerikane.

Në Islamabad një terrorist kamikaze u përpoq të hidhte veten në erë brenda një xhamie në periferi të qytetit, por u vra nga efektivët e policisë.

Ushtarakët e Ushtrisë egjiptiane që nga momenti i rrëzimit nga pushteti të ish-Presidentit Mohammed Mursi kanë asgjësuar 60 militantë të grupeve radikale islamike në Gadishullin e Sinait, deklaruan të mërkurën ushtarakët egjiptianë.

Terroristi norvegjez Anders Breivik, i cili po vuan dënimin me burg për vrasjen e 77 personave, ka paraqitur dokumentet në zyrën e pranimit në Universitetin e Oslos.

Ministria e Punëve të Brendshme të Bullgarisë bëri publikë emrat dhe fotografitë e dy të dyshuarve për organizimin e sulmit terrorist në qytetin e Burgasit.

Dy vjet kanë kaluar që nga dita e kobshme e "sulmit terrorist të Breivik". Shumica e evropianëve besojnë se Anders Breivik është një maniak dhe vrasës gjakftohtë. Por kjo nuk do të thotë aspak se asnjëri prej tyre nuk ndan pikëpamjet e tij.

Policia e Britanisë së Madhe arrestoi dy qytetarë ukrainas të dyshuar për përfshirjen në shpërthimet pranë xhamive në qytetet Tipton dhe Walsall më 12 korrik.

Fotografi i policisë publikoi fotot e arrestimit të Xhohar Carnaevit, i cili akuzohet për organizimin e sulmit terrorist në Maratonën në Boston.

Së paku 7 dyqane të mëdha amerikane nuk do të shesin në pikat e tyre të realizimit të mallrave revistën "Rolling Stone" me foton e Xhohar Carnaevit në kopertinë, i cili kreu sulmet terroriste në Maratonën e Bostonit, njofton kanali televiziv "Fox News".

Bordi drejtues i revistës amerikane “Rolling Stone” shpjegoi vendimin e vet për të publikuar në edicionin e gushtit një artikull mbi jetën e Xhohar Carnaev, i cili akuzohet për organizimin e sulmeve terroriste në Maratonën e Bostonit, dhe për të vënë portretin e tij në kopertinë.

Seanca e parë gjyqësore lidhur me shqyrtimin e çështjes së sulmit terrorist në Maratonën e Bostonit zgjati vetëm 8 minuta. 

Mungesa e kompetencës dhe neglizhenca e shërbimeve sekrete pakistaneze i lejuan Liderit të organizatës "Al-Qaeda", Osama bin Laden, të mbetet i pazbuluar në Pakistan për gati 10 vjet, thuhet në një raport të qeverisë së vendit, të publikuar në media.

Ushtarakët afganë neutralizuan një terrorist vetëvrasës (kamikaze), i cili u përpoq të hidhte në erë ndërtesën e shërbimeve speciale në Xhelalabad. Terroristi, i veshur me uniformë ushtarake, u arrestua sot në mëngjes.
Prokuroria e SHBA-së i paraqiti organizatorit të shpërthimeve në maratonën e Bostonit
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31