×
terrorist, 2011
Terroristi norvegjez Anders Breivik, i cili organizoi shpërthimin në qendër të Oslo, po përgatiste edhe një sulm tjetër terrorist me shfrytëzimin e një mekanizmi shpërthyes. Për këtë njoftojnë mjetet norvegjeze të informimit masiv.
Ushtarakët irakianë natën në të gdhirë të së mërkurës arrestuan liderin e dyshuar ushtarak të Organizatës terroriste ndërkombëtare “Al-Qaeda-s” në Irak.
Në Kopenhagen filloi procesi gjyqësor në lidhje me shtetasin e Çeçenisë
Emisari i “Al-Qaeda-s”, koordinatori kryesor i terroristëve ndërkombëtarë në Kaukazin e Veriut Abdulla Kurd u likuidua si rezultat i operacionit special të zhvilluar në Çeçeni, njofton Komiteti Antiterrorist Kombëtar.
Organet e ruajtjes së rendit të Çeçenisë zhvilluan në jug të republikës një operacion special me përmasa të gjera për likuidimin e grupimeve të armatosura ilegale.
Komiteti Kombëtar Antiterrorist i Rusisë konfirmoi eliminimin në Dagistan të kreut të militantëve vendas Israpil Valixhanov.
Tre guerrilas çeçenë dhe një terroriste kamikaze u arrestuan në stacionin moskovit disa minuta para nisjes së trenit, i cili udhëtonte për në Kishinev.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31