×
aeroplanët, Tetor 2013

Në Kinë ekuipazhet e tre avionëve morrën mesazhe lidhur me kërcënimin e kryerjes së sulmeve terroriste në bord.

Një avion amerikan Boeing, i cili po fluturonte drejt Ulan-Ude, për shkak të mjegullës u detyrua të ulej në Çita.

Irani synon të fillojë prodhimin e avionëve të vet me korpus të gjerë.

Dy aeroplanë pasagjerësh të kompanisë ajrore "Turkish Airlines" u përplasën sot në Aeroportin Ndërkombëtar Ataturk të Stambollit.

Një avion zjarrfikës, i përfshirë në shuarjen e zjarreve pyjore në shtetin australian të New South Wales, u rrëzua të enjten 200 kilometra nga Sydney.

Në ujrat e Gjirit të Meksikës pranë qytetit të Galveston (shteti i Texas) u rrëzua avioni i kohës së Luftës së Dytë Botërore - gjuajtësi North American P-51 Mustang.

Avioni i kompanisë ajrore amerikane American Airlines kreu një ulje emergjente në një ishull në Detin e Karaibeve për shkak të problemeve në motor.

Autoritetet e Venezuelës njoftuan se gjatë fundjavës u qëlluan dhe rrëzuan dy avionë me motor të lehtë, të cilët kishin kaluar kufirin ajror të vendit ilegalisht.

Një avion i linjës ajrore "Laos Airlines" ra në lumin Mekong në Laos.

Në qiellin mbi qytetin indian të Bangalore ndodhi një incident me avionin "Boeing-787" Dreamliner të kompanisë ajrore Air India.

Autoritetet meksikane njoftuan zhdukjen e një avioni, në bordin e të cilit ndodheshin të paktën 14 persona.

Për dy vjet në rajonin e Uljanovskut do të krijohet një qendër për ndërtimin e avionëve të transportit, njoftoi në një takim në Uljanovsk Guvernatori i rajonit, Sergei Morozov.

Një banor i Mbretërisë së Bashkuar qe në gjendje të ulte një avion të vogël në aeroportin e Humberside në verilindje të Britanisë së Madhe, pasi piloti i avionit u ndje keq dhe humbi vetëdijen.

Ministria ruse e Situatave të Jashtëzakonshme dërgoi në Siri një avion për të marrë qytetarët e Rusisë dhe vendeve të Bashkësisë së Shteteve të Pavarura, të cilët dëshirojnë të largohen nga vendi.

Prototipi i parë provë i avionit të ri cisternë i bazuar tek avioni ushtarak i transportit "Il- 476" ("Il - 76MD - 90A") do të shfaqet deri në vitin 2015.

Rusia dhe India po shqyrtojnë mundësinë e prodhimit të avionëve rusë të pasagjerëve "Sukhoi Superjet-100" dhe "MC-21" në territorin indian, njoftoi përfaqësuesi i Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik të Rusisë para mbledhjes së komisionit ndërqeveritar për bashkëpunimin tregtaro-ekonomik, shkencoro-teknik dhe kulturor.

Një avion pasagjerësh kreu një ulje të vështirë në aeroportin e Lagos - kryeqyteti ekonomik i Nigerisë.

Një avion pasagjerësh i kompanisë ajrore kombëtare çeke CSA kreu një ulje emergjente në aeroportin e Budapestit, pas zjarrit që ra në njërin nga motorët gjatë ngritjes në ajër.

Koncerni europian i prodhimit të avionëve Airbus i dorëzoi me 4 vjet vonesë klientit të vet avionin e parë të transportit ushtarak "A400M".

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2013
1
5
6
10
12
13
14
17
18
19
20
21
25
26
27
29