×
aeroplanët, 2013

Në dy vitet e ardhshme në Rusi do të zhvillohet një avion principialisht i ri me motor të lehtë, tregoi Ministri i Tregtisë dhe Industrisë Denis Manturov. Për këtë qëllim janë akorduar tashmë 39 milionë $.

Avioni i pasagjerëve "Boeing", i cili nisi fluturimin nga qyteti i Rostov-mbi-Don për në Moskë, u detyrua të kthehej në aeroport për shkak të problemeve teknike që i lindën, njoftuan organet rajonale të zbatimit të ligjit.

Më 17 nëntor, ndërsa po realizonte uljen në aerodrom, u rrëzua avioni "Boeing-737" që po fluturonte nga aeroporti "Domodedovo" i Moskës për në Kazan. Në bordin e tij ndodheshin 44 pasagjerë dhe 6 anëtarë të ekuipazhit. Fatkeqësisht të gjithë ata humbën jetën.

Komisioni teknik raportoi rezultatet paraprake të deshifrimit të të dhënave të vetëregjistruesit parametrik të bordit të avionit "Boeing 737", i cili u rrëzua në aeroportin e Kazanit.

Të dhënat e para të marra nga vetëregjistruesit parametrikë të avionit "Boeing 737", i cili u rrëzua më 17 nëntor në aeroportin e Kazanit.

Rrëzimi i avionit "Boeing-737" në Kazan u bë një nga katastrofat më të mëdha ajrore në historinë e Rusisë. Hetimi i shkaqeve të rrëzimit të aeroplanit të kompanisë ajrore "Tartarstan", i cili mori jetët e 50 vetëve, tashmë ka filluar. Janë gjetur “kutitë e zeza” të bordit të aeroplanit dhe janë dërguar për deshifrim.

Një nga regjistruesit e të dhënave të fluturimit (ndryshe quhen kuti e zezë), i cili i përkiste avionit "Boeing" që u rrëzua në Kazan, rezultoi të ishte bosh.

Punimet në vendin e rrëzimit të avionit “Boeing-737” në Kazan është planifikuar të përfundojnë në 18:00 me orën e Moskës, njoftoi Zëdhënësi i Ministrisë së Situatave të Jashtëzakonshme të Rusisë Oleg Voronov.

Të dyja "kutitë e zeza" të aeroplanit që u rrëzua në Kazan u gjetën, njoftoi të hënën Kryetarja e Komitetit Ndërshtetëror të Aviacionit, Tatiana Anodina.

Versionet bazë të shkaqeve të rrëzimit të avionit në Kazan janë gabimi në pilotim dhe difektet teknike, njoftoi Zëdhënësi i Komitetit Hetimor të Rusisë, Aleksandër Polltinin.

Ekuipazhi i avionit "Boeing", që u rrëzua në Kazan, kishte informuar paraprakisht dispeçerinë ajrore lokale mbi mosgatishmërinë e vet për kryerjen e uljes në aeroport, me sa duket për shkak të problemeve teknike, njoftojnë autoritetet e Tartarstanit.

Komisioni Evropian ka lejuar kompanitë ajrore evropiane t’ju sigurojnë pasagjerëve shërbimet mobile të gjeneratës së tretë dhe të katërt - 3G dhe 4G - në bordin e avionit në lartësinë më shumë se 3 km.

Një grup turistësh rusë u largua nga Filipinet, që po përjetojnë tani pasojat drastike të tajfunit shkatërrimtar, me avionin e Ministrisë ruse të Situatave të Jashtëzakonshme (MSJ).

Avioni i kompanisë ajrore amerikane American Airlines kreu një ulje emergjente në aeroportin e qytetit të Orlando-s, shteti i Floridës, për shkak të plasaritjes së xhamit të përparmë.

Në Kanada u rrëzua një avion pasagjerësh. Si rezultat i kësaj katastrofe ajrore humbën jetën 5 persona.

Avioni i pasagjerëvë "An-26" bëri një ulje emergjente 90 kilometra larg nga qyteti Nadim në Qarkun Autonom Yamal-Nenets.

Qytetari amerikan William Potts, i cili gati 30 vjet më parë rrëmbeu një avion dhe u arratis në Kubë kurse në prag u kthye në SHBA, u arrestua nga agjentët e FBI-së direkt në aeroport.

Të hënën në mbrëmje Forcat Ushtarake Ajrore të Venezuelës goditën dhe rrëzuan një aeroplan me motor të lehtë "Hawker 25", të regjistruar në Meksikë.

Mëngjesin e 6 nëntorit në aeroportin e Moskës "Domodedovo" kreu një ulje emergjente një avion pasagjerësh.

Në aeroportin e Montrealit mori flakë një avion i kompanisë ajrore Royal Air Maroc, i cili kishte mbërritur nga Casablanca.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
5
6
7
8
10
12
13
15
19
20
26
27
30
31