×
aeroplanët, 11 tetor 2012
Turqia dyshonte se avioni civil sirian i ulur me detyrim për kontroll në Ankara, i cili po fluturonte nga Moska për në Damask, mund të transportonte komponente për prodhimin e raketave.
Autoritetet siriane në një deklaratë të lëshuar të enjten kërkuan
Avioni sirian i pasagjerëve, i kapur në hapësirën ajrore turke dhe i
Forcat Ushtarake Ajrore siriane morrën urdhër për të kapur dhe pë
Ministria e Jashtme ruse ka kërkuar shpjegim për incidentin e ndodhur me ndalimin e avionit sirian me shtetas rusë në bord dhe marrjen e masave për të parandaluar diçka të ngjashme në të ardhmen.
Rusia kërkon shpjegime nga ana e palës turke në lidhje me incidentin e ndodhur me aeroplanin sirian të pasagjerëve, në bordin e të cilit ndodheshin qytetarë rusë. Kjo është deklaruar në komentet e Zëdhënësit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë Aleksandër Llukasheviç. Moska kërkoi gjithashtu marrjen e masave për parandalimin e incidenteve të ngjashme në të ardhmen.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
1
2
4
5
6
7
13
14
16
19
20
21
22
25
26
27
28
31