×
aeroplanët, 2011
Në qytetin Osh të Kirgistanit jugor u rrëzua aeroplani “Tu-134” i Kompanisë ajrore “Kirgistan”, i cili po kryente fluturimin sipas itinerarit Bishkek-Osh.
Në Jakuti (Yakuti-Siberi) në temperatura shumë të ulëta kaloi testimin aeroplani i ri
Heqja e plotë nga përdorimi e avionëve Tu-154 në Rusi do të marrë një apo dy vjet, njoftoi Kreu i Agjencisë Ruse të Aviacionit Aleksandër Neradko.
Në aeroportin e qytetin Krasnojarsk bëri sot një ulje emergjente avioni ATR 42 me 33 pasagjerë dhe 4 anëtarë të ekuipazhit në bord. Aeroplani i kompanisë ajrore ruse “Taimir” po kryente fluturimin nga Krasnojarsku në Severo-Jeniseisk (Siberi).
Rusia do të dërgojë deri në fund të këtij viti n
Presidenti amerikan Barack Obama iu drejtua autoriteteve iraniane me kërkesën për t’i kthyer SHBA avionin e papilotuar amerikan të rrëzuar prej forcave ajrore të vendit. Aparati fluturues në fjalë shkeli hapësirën ajrore të Republikës Islamike më 4 dhjetor.
Korporata e Bashkuar ruse e ndërtimit të Aeroplanëve po negocion në më
Korporata ruse e ndërtimit të aeroplanëve “Irkut” përfundoi me Ministrin
Sot, menjëherë pas nisjes së fluturimit, aeroplani i trajnim-kolaudimit T-59, i cili merrte pjesë në manovrat ushtarake, u rrëzua në afërsi të aerodromit në Yechhone, rreth 250 kilometra në juglindje të Seulit.
Malajzia e konsideron Rusinë si një nga favoritet e tenderit për furnizimin e 18 aeroplanëve gjuajtës për Forcat Ajrore të vendit.
Aeroplani “Sukhoi Superjet 100” i Kompanisë ajrore ruse “Aeroflot” kreu fluturimin me itinerar Moskë-Oslo-Moskë, duke i dhënë start me këtë fluturimeve të rregullta të këtij lloji në rrugët ajrore ndërkombëtare.
Aeroplani dy-vendësh me motor të lehtë “Sierra” u nis nga aerodromi “Gorelovo” në periferitë e Shën Petersburgut më 3 dhjetor në orën 16:00, kurse më 16:24 u rrëzua në rajonin Krasnoe Sello.
Kompanitë ajrore të vendeve të BE-së nuk do të paguajnë më taksa për fluturimet mbi Siberi.
Aeroporti i Kaliningradit “Hrabrovo” sot në mëngjes për shkak të stuhisë me shpejtësi ere mbi 30 metra në sekondë nuk nisi për fluturime dhe nuk pranoi për ulje aeroplanë në pistat e veta.
Më 10:20 sipas orës së Moskës në aeroportin e qytetit rus
Piloti rus Vladimir Sadovniçij, i cili u lirua nga burgu në Taxhikistan, këtë
Gjykata rajonale në Taxhikistan liroi pilotin rus Vladimir Sadovniçij dhe atë estonez Aleksei Rudenko, të cilët u dënuan më parë me tetë vjet e gjysmë burg.
Ukraina realizoi dërgesën në Irak të aeroplanit të parë të
Arsyeja e uljes së detyruar të aeroplanit Boeing-737 të kompanisë ajrore “Globus” në Ekaterinburg, i cili po kryente fluturimin sipas itinerarit Novy Urengoy-Moskë, u bënë problemet që lindën me sistemin e ventilimit.
Aeroplani An-24 me 12 pasagjerë në bord duhej të fluturonte nga Usinsk (qytet në Republikën Komi në veri-lindje të pjesës evropiane të Rusisë) në Surgut.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31