×
Nicolas Sarkozy, 2012
Ish-Presidenti i Francës Nicolas Sarkozy u thirr për t'u marrë në pyetje në gjykatën e qytetit Bordo në lidhje me çështjen e financimit të paligjshëm të fushatës së tij parazgjedhore në vitin 2007.
Franca njohu zyrtarisht opozitën siriane si përfaqësuesen e vetme legjitime të popullit sirian. Ish-Presidenti i dhjathtë francez Nicolas Sarkozy me siguri është tejet i kënaqur nga një hap i tillë i socialistit François Hollande, që e zëvendësoi atë në postin e kryetarit të shtetit. Ai po përsërit pikë për pikë "skenarin libian" të Sarkozy.
Ish-Presidenti i Francës Nicolas Sarkozy ka ndërmend të luftojë përsëri për këtë post në zgjedhjet e vitit 2017.
35-vjeçarja përkrahëse e krahut forcave politike të djathta u dënua me një vit heqje lirie në lidhje me kërcënimin për të vrarë Presidentin e Francës Nicolas Sarkozy.
Hetuesit kontrolluan shtëpinë dhe zyrën e ish-Presidentit francez Nikolas Sarkozy. Sarkozy është i dyshuar për financim të paligjshëm të fushatës së tij presidenciale të vitit 2007.
Ish-Presidentit francez Nicolas Sarkozy i kërcënohet ndjekja penale nga ana e prokurorisë në lidhje me disa çështje njëherazi. Ai vetë i mohon të gjitha akuzat që i inkriminohen. Ndërkohë të premten, më 15 qershor, Nicolas Sarkozy i përfundon imuniteti presidencial.
Në Francë u zhvilluan debatet televizive midis Presidentit Nicolas Sarkozy dhe fituesit të raundit të parë të zgjedhjeve François Hollande. Dyluftimi verbal vazhdoi gati 3 orë dhe doli mjaft agresiv - kandidatët nuk u përmbajtën nga fyerjet reciproke.
“Dita e rekordeve franceze” - kështu e pagëzuan gazetarët 22 prillin. Raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale në Francë i ka të gjitha shanset për të hyrë në historinë e vendit.
Pas numërimi të të gjitha fletëve të votimit të zgjedhjeve presidenciale në Francë në raundin e parë socialisti François Hollande doli përpara Nicolas Sarkozy me 1.5%.
Presidenti aktual i Francës dhe kandidati për këtë post, Nicolas Sarkozi, iu drejtua mbështetësve të tij pas votimit në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale me një thirrje.
E premtja është dita e fundit kur kandidatët për president të Francës mund të flasin në media dhe të bëjnë agjitacion në tubime. Por pretendentët presidencialë kanë filluar tashmë të flasin në lidhje me përfundimet e votimit të pritshëm. Rezultatet do të shpallen zyrtarisht më 20:00 të ditës së dielë dhe Prokuroria e Parisit kërcënon me ndjekje gjyqësore dhe gjoba të gjithë ata që i deklarojnë para kohe ato.
Francezëve u mbeten vetëm dy ditë për t’u pë
Më 22 prill do të mbahen zgjedhjet presidenciale në Francë. Ekspertët tashmë  kanë nxjerrë përfundimet e periudhës së drejtimit të Nikolas Sarkozy dhe po vlerësojnë shanset e rizgjedhjes së tij. Nga raporti aktual i forcave politike duket fare qartë se mund të humbasë ai jo për shkak të oponentëve të fortë, por për arsyen e thjeshtë se qytetarët francezë janë të pakënaqur nga politika e tij.
Presidenti francez Nicolas Sarkozy e konsideron të domosdoshme bërjen anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të Indisë, Gjermanisë, Japonisë si dhe një vendi nga kontinenti Afrikan.
Presidenti i Francës Nicolas Sarkozy deklaroi, se do të lërë politikën nëse humbet zgjedhjet e ardhshme presidenciale.
Presidenti francez Nicolas Sarkozy deklaroi se ka ndërmend të luftojë për një mandat të dytë presidencial.
Presidenti francez Nicolas Sarkozy njoftoi të mërkurën mbrëma mbi synimin e tij për të kandiduar për një mandat të dytë në zgjedhjet presidenciale, raundi i parë i të cilave do të mbahet më 22 prill.
Bankierët komentojnë sot në mënyrë mjaft aktive rezultatet e takimit të Nicolas Sarkozy dhe Angela Merkel.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31