×
Nicolas Sarkozy
Letra me kërcënime adresuar gjyqtarit, i cili ndër të tjera merret edhe
Ish-Presidentit francez, Nicolas Sarkozy, i janë shpallur aktakuzat për korrupsion. Sipas versionit të organeve hetimore, politikani ka përdorur për interesa përfitimi personal pasurinë e pronares në moshë të thyer të kompanisë L'Oreal, Liliane Bettencourt.
Në zyrën e ish-Ministrit të Brendshëm të Francës, Claude Gueant, u kryen kontrolle lidhur me çështjen e financimit të fushatës zgjedhore presidenciale të vitit 2007 të Nicolas Sarkozy nga lideri libian Muammar Gaddafi.
Ish-Presidenti i Francës, Nicolas Sarkozy, ka ndërmend të transferohet nga Parisi në Lond
Ish-Presidenti francez, Nicolas Sarkozy, dyshohet për bërjen publike të një informacioni konfidencial lidhur me hetimin e të ashtuquajturës "çështja Karaçi" që ka të bëjë me sulmin terrorist në Pakistan në vitin 2002.
Ish-ndërmjetësi mes Libisë dhe Francës, biznesmeni libanez Ziad Takieddine, konfirmoi se regjimi i Muammar Gaddafi ka financuar fushatën elektorale të ish-Presidentit të Francës, Nicolas Sarkozy.
Ish-Presidenti i Francës Nicolas Sarkozy u thirr për t'u marrë në pyetje në gjykatën e qytetit Bordo në lidhje me çështjen e financimit të paligjshëm të fushatës së tij parazgjedhore në vitin 2007.
Franca njohu zyrtarisht opozitën siriane si përfaqësuesen e vetme legjitime të popullit sirian. Ish-Presidenti i dhjathtë francez Nicolas Sarkozy me siguri është tejet i kënaqur nga një hap i tillë i socialistit François Hollande, që e zëvendësoi atë në postin e kryetarit të shtetit. Ai po përsërit pikë për pikë "skenarin libian" të Sarkozy.
Ish-Presidenti i Francës Nicolas Sarkozy ka ndërmend të luftojë përsëri për këtë post në zgjedhjet e vitit 2017.
35-vjeçarja përkrahëse e krahut forcave politike të djathta u dënua me një vit heqje lirie në lidhje me kërcënimin për të vrarë Presidentin e Francës Nicolas Sarkozy.
Hetuesit kontrolluan shtëpinë dhe zyrën e ish-Presidentit francez Nikolas Sarkozy. Sarkozy është i dyshuar për financim të paligjshëm të fushatës së tij presidenciale të vitit 2007.
Ish-Presidentit francez Nicolas Sarkozy i kërcënohet ndjekja penale nga ana e prokurorisë në lidhje me disa çështje njëherazi. Ai vetë i mohon të gjitha akuzat që i inkriminohen. Ndërkohë të premten, më 15 qershor, Nicolas Sarkozy i përfundon imuniteti presidencial.
Në Francë u zhvilluan debatet televizive midis Presidentit Nicolas Sarkozy dhe fituesit të raundit të parë të zgjedhjeve François Hollande. Dyluftimi verbal vazhdoi gati 3 orë dhe doli mjaft agresiv - kandidatët nuk u përmbajtën nga fyerjet reciproke.
“Dita e rekordeve franceze” - kështu e pagëzuan gazetarët 22 prillin. Raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale në Francë i ka të gjitha shanset për të hyrë në historinë e vendit.
Pas numërimi të të gjitha fletëve të votimit të zgjedhjeve presidenciale në Francë në raundin e parë socialisti François Hollande doli përpara Nicolas Sarkozy me 1.5%.
Presidenti aktual i Francës dhe kandidati për këtë post, Nicolas Sarkozi, iu drejtua mbështetësve të tij pas votimit në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale me një thirrje.
E premtja është dita e fundit kur kandidatët për president të Francës mund të flasin në media dhe të bëjnë agjitacion në tubime. Por pretendentët presidencialë kanë filluar tashmë të flasin në lidhje me përfundimet e votimit të pritshëm. Rezultatet do të shpallen zyrtarisht më 20:00 të ditës së dielë dhe Prokuroria e Parisit kërcënon me ndjekje gjyqësore dhe gjoba të gjithë ata që i deklarojnë para kohe ato.
Francezëve u mbeten vetëm dy ditë për t’u pë
Më 22 prill do të mbahen zgjedhjet presidenciale në Francë. Ekspertët tashmë  kanë nxjerrë përfundimet e periudhës së drejtimit të Nikolas Sarkozy dhe po vlerësojnë shanset e rizgjedhjes së tij. Nga raporti aktual i forcave politike duket fare qartë se mund të humbasë ai jo për shkak të oponentëve të fortë, por për arsyen e thjeshtë se qytetarët francezë janë të pakënaqur nga politika e tij.
Presidenti francez Nicolas Sarkozy e konsideron të domosdoshme bërjen anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të Indisë, Gjermanisë, Japonisë si dhe një vendi nga kontinenti Afrikan.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31