×
Angela Merkel, Tetor 2013

Në lidhje me skandalin rreth përgjimit të telefonit të Kancelares gjermane Angela Merkel hetuesit gjermanë mund të marrin në pyetje Edward Snowden në Rusi.

Administrata e Presidentit të SHBA-së Barack Obama nuk mund të mos ketë qenë në dijeni të përgjimit nga shërbimet e zbulimit të telefonit të Angela Merkel, mendon Kreu i Komitetit të Dumës Shtetërore të Rusisë për çështjet ndërkombëtare, Aleksei Pushkov.

Agjencia amerikane e Sigurisë Kombëtare (NSA) përgënjeshtroi njoftimet e mediave gjermane se Barack Obama ka qenë në dijeni të përgjimit të telefonit të Angela Merkel që nga viti 2010.

Presidenti amerikan Barack Obama dhe Kancelarja gjermane Angela Merkel ranë dakord të mërkurën gjatë një bisede telefonike të zhvillojnë bashkëpunimin mes shërbimeve të inteligjencës, njoftoi Shtëpia e Bardhë.

Mbi zhvillimin e një bisede telefonike midis Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, dhe Kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel, njofton shërbimi për shtyp i Kremlinit.

U bë e ditur se Partia "Bashkimi Kristian-Demokrat" (BKD), e cila kryesohet nga Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, mori 690 mijë € si donacion nga familja e industrialistëve Quandt, e cila zotëron pjesën më të madhe të koncernit "BMW".

Formimi i koalicionit qeverisës po ecën me vështirësi në Gjermani. Social-demokratët i kanë parashtruar Partisë Kristiandemokrate (gjermanisht Christlich Demokratische Union Deutschlands, CDU), e cila fitoi në zgjedhjet e shtatorit, një kërkesë të rreptë: të dorëzojë 6 nga 16 portofolet disponuese ministrore.

Në Berlin filluan diskutimet paraprake mbi krijimin e koalicionit qeverisës në bazë të përfundimeve të zgjedhjeve parlamentare të mbajtura më 22 shtator në Gjermani.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2013
1
2
3
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
25
26
27
29
30
31