×
kozmodrom, 2011
Nga kozmodromi “Bajkonur” (Kazakistan) sot do të startojë raketëmbajtësja ruse “Sojuz-2” me 6 satelitë amerikanë të komunikimit “Globalstar-2”. Ky është tashmë starti i tretë nga katër të parashikuarit prej marrëveshjes dypalëshe.
Raketëmbajtësja ruse “Proton-M” pritet të startojë sot nga kozmodromi “Bajkonur
Bjellorusia po përgatitet për lëshimin e një sateliti, të projektuar p
Raketëmbajtësja ruse “Proton-M” («Протон-М»), e cila startoi të dielë
Raketëmbajtëset më të sigurta në botë “Sojuz” do t
Sateliti i dytë i navigacionit GLONASS-K i gjeneratës së re do të lë
Lëshimi i raketëmbajtëses ruse “Proton-M” me 3 satelitë të sistemit GLONASS, i cili ishte planifikuar të realizohej sot nga kozmodromi “Bajkonur”, u shty për 24 orë për arsye teknike.
Me vendim të Agjencisë Federale Kozmike të Rusisë “Roskozmos” në kozmodromin &ldquo
Raketëmbajtësja ruse “Sojuz”, me dy aparate kozmike për sistemin satelitor evropian të navigacionit Galileo, u lëshua të premten nga kozmodromi Kourou në Guiana Franceze.
Korpusi i instalimit të montimit dhe testimit në kozmodromin Bajkonur planifikohet të rikonstruktohet plotësisht aty nga viti 2020. Në vitin 2002 u shemb çatia e korpusit.
Raketëmbajtësja ruse “Sojuz” do të startojë më 20 tetor nga
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31