×
rritja

Të dhënat e bëra publike më 14 gusht mbi Produktin e Brendshëm Bruto (PBB) për tremujorin e dytë të eurozonës dëshmojnë vazhdimësinë e krizës. Dhe, si rrjedhojë, tani për tani nuk mund të flitet kurrsesi për kapërcimin e krizës ekonomiko-financiare prej eurozonës.

Rusia në kushtet e krizës ia doli të sigurojë stabilitetin falë politikës konservatore fiskale dhe standarteve strikte që rregullojnë sistemin bankar.
Fitorja e Partisë së dhjathtë centriste Demokracia e Re në zgjedhjet parlamentare në Greqi shkaktoi një rritje të ndjeshme të indekseve në tregjet globale të aksioneve.
Çmimet botërore të naftës u rritën sot në pritjet të zbutjes së politikës monetare nga ana e Sistemit të Rezervave Federale të SHBA, pas të dhënave të dobëta statistikore në vend.
Në mbledhjen e zgjeruar të Kolegjiumit të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Zhvillimit Social Vladimir Putin vlerësoi pozitivisht rezultatet e politikës prioritare të zhvillimit social.
Ekonomia e Brazilit sipas rezultateve të vitit 2011 ka ngadalësuar në mënyrë të konsiderueshme rritjen: për këtë dëshmojnë shifrat e bëra publike nga qeveria e vendit.
Përkatësisht nivelit të PBB-së “ekonomia e Rusisë kapërceu tashm
Çmimet botërore të naftës të hënën po vazhdojnë të rriten në sfondin e njoftimeve të vijnë në lidhje me faktin se Irani ndërpreu furnizimin me naftë për kompanitë britanike dhe franceze.
Inflacioni në Rusi në periudhën janar-shtator të vitit 2011 rezultoi në nivelin 4.7
Shpërblimi i drejtuesve të lartë të një sërë bankave u rrit disa herë në krahasim me periudhën analogjike të vitit 2010.
Shërbimi Federal i Tarifave i Rusisë miratoi rritjen e tarifave të transportimit të naftës nëpërmjet tubacioneve të “Transneft” nga data 1 shtator me 2,85%, ndërsa që nga 1 nëntori edhe me 5% të tjera.
Rritja e fuqishme e çmimeve të arit ndodhi të martën në tregjet botërore. Si rezultat, në tregun më të madh të arit në botë në Nju Jork vlera e tij arriti një nivel të ri rekord - 1640,8 $ për ons (ounce).
Agjencia ndërkombëtare e vlerësimeve (ratings) Fitch e rriti rejtingun e koncernit rus &ldquo
Vendet anëtare të OPEK-ut dolën në korrik në nivelin e vëllimeve më të mëdha të nxjerrjes së naftës që nga fundi i vitit 2008.
Vëllimi i investimeve direkte në ekonominë e Rusisë, sipas vlerësimeve paraprake t
Policëve rusë u janë ngritur pagat dhe pensionet. Që këtej e tutje oficeri i policisë (leitenant) që sapo fillon shërbimin do të marrë 45 mijë rubla (1100 euro) në muaj, pothuajse 2 herë më shumë se tani.
Rritja e ekonomisë ruse për vitin në vazhdim, pavarësisht nga pasojat e r
Numri i të papunëve në botë vitin e kaluar, sipas të dhë
 "Gazprom" planifikon aty nga viti 2012 të rrisë furnizimet në Europë në më shumë se 10 miliardë metra kub gaz, duke e çuar këtë shifër deri në 170,9 miliardë metra kub, njoftuan në holdingun e gazit rus.
Banka Europiane për Zhvillim dhe Rikonstruksion (BEZR) rriti treguesin parashikues të rritjes së ekonomisë
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31