×
orkestra

Banda orkestrore qendrore me emrin e Nikolai Rimski-Korsakov e Flotës Ushtarake Detare të Rusisë do të performojë në festivalin "The Netherlands Military Tattoo", i cili fillon sot në Rotterdam.

Në qytetin kryesor të Skocisë pritet të hapet Festivali Ndërkombëtar i Edinburgut (Edinburgh International Festival). Evenimenti 3-javor i artit performues zhvillohet këtë vit për të 67-tën herë.

Parada ushtarake në Sheshin e Kuq të Moskës, e cila zhvillohet çdo vit më 9 Maj për nder të Ditës së Fitores mbi Gjermaninë naziste në Luftën e Dytë Botërore, i impresionon tej mase shikuesit (audiencën) jo vetëm me rregullsinë e përsosur, madje ideale të lëvizjes së kolonave parakaluese të ushtarakëve, por dhe me muzikën e gjallë që e shoqëron nga fillimi e deri në fund atë.
Në mbrëmjen e 1 shtatorit në Sheshin e Kuq të Moskës do të vijnë bandat ushtarake nga 10 vende të botës. Në kryeqytetin rus, i cili në këtë fundjavë kremton festën e Ditës së Qytetit, do të hapi siparin Festival ndërkombëtar i orkestrave ushtarake "Spasskaya Bashnya" (“Kulla Stasskaja”). Ai do të zhvillohet nga 1 deri më 8 shtator.
Sheshi i Kuq i Moskës në ditët e para të vjeshtës fton çdo mbrëmje spektatorët për pjesëmarrje në shfaqjen mjaft spektakolare ushtarako-muzikore të Festivalit Ndërkombëtar “Kulla Spasskaja” (31 gusht - 4 shtator).
Që nga mbrëmja e ditës së mërkurë e deri nat
Forumi studentor ruso-francez do të hapë në Paris Vitin Rusi-Francë. Në të marrin pjesë delegatë nga më shumë se 100 universitete të të dy vendeve. Në kuadrin e forumit do të organizohen tryeza të rrumbullakta kushtuar temave politike, energjetike, ekologjike dhe arsimore.
Muzikën, poezinë dhe pikturën sintetizon në vetvete Festivali i Krishtlindjeve, i cili për të dytin vit me radhë po zhvillohet në Moskë nga violinisti dhe dirigjenti i famshëm rus Vladimir Spivakov. Ai do të zgjasë deri më 12 janar.
Gajdexhinjtë nga Skocia dhe murgjit e Shaolinit së bashku me kolektivat më të mira muzikore të veglave frymore nga 9 vende të botës do të parakalojnë si një orkestër e përbashkët nëpër Sheshin e Kuq të kryeqytetit rus.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31