×
Australia, Janar 2013
Në një plazh në Australi humbi jetën një familje balenash xhuxhe. Kafshë
Shteti australian Queensland, i ndodhur në verilindje të vendit, rezultoi i fundosur nën ujë si rezultat i pasojave të stuhisë tropikale "Oswald", e cila shkaktoi shira të rrëmbyeshëm dhe përmbytje.
Shërbimet e shpëtimit të Australisë shpëtuan 20 persona nga përmbytja, e cila filloi ditën e enjte për shkak të shirave të rrëmbyeshëm në shtetitn Queensland në veri të vendit, njoftuan ditën e premte mediat australiane.
Ministri i Jashtëm i Australisë u bëri thirrje qytetarëve australianë q
Në Sydney termometri shënoi temperaturën 45,8°C në gjysmën e dytë të ditës së premte, gjë që është një rekord absolut për këtë qytet.
Një nga observatorët më të mëdhenj australianë - Siding Spring Observatory - n
Në Australi rrjeti i restoranteve të ushqimit të shpejtë "McDonalds" e ndryshoi emërtimin
Në Australi është krijuar një situatë katastrofike si pasojë e zjarreve të shkaktuara nga nxehtësia anomale dhe erërat e forta.
Kryeministrja e Australisë, Julia Gillard, viziton ishullin australian Tazmania të përfshirë nga zjarret pyjore.
Në ujërat bregdetare të Australisë lindore kohët e fundit është regjistruar prania e një numri të madh të kandilave të detit. Shumica e specieve të këtyre kafshëve detare invertebrore janë të parrezikshme.
Në jug të Australisë u vendos një moti jashtëzakonisht i nxehtë dhe
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
5
6
9
10
11
12
13
15
16
17
19
20
21
22
23
24
26
27
29
30
31