×
rrëmbim

Grupi radikal në Siri i lidhur me "Al-Qaeda", i cili lufton në anën e opozitës siriane, që në muajin shtator rrëmbeu dhe vazhdon të mbajë deri në kohën e tanishme dy gazetarë spanjollë.

Grupi sirian "Brigadat e Kalamunit të lirë" mori mbi vete përgjegjësinë për rrëmbimin të hënën të 12 murgeshave nga manastiri në fshatin e krishterë Maalula, i cili ndodhet rreth 60 kilometra nga Damasku.

Redaksia e gazetës belge "La Derniere Heure" mori një letër "raciste dhe neonaziste" në emër të mbretit të belgëve, Philippe, me kërcënimin për të rrëmbyer vajzën e tij të madhe, Princeshën trashëgimtare të Fronit, Elizabeth.

Rebelët sirianë morrën peng murgeshat e manastirit orthodhoks grek të Shën Thecla në fshatin Maloula, njofton Agjencia e lajmeve e Institutit Papnor për misionet e huaja "AsiaNews".

Qytetari amerikan William Potts, i cili gati 30 vjet më parë rrëmbeu një avion dhe u arratis në Kubë kurse në prag u kthye në SHBA, u arrestua nga agjentët e FBI-së direkt në aeroport.

Ditën e mërkurë Ministria e Punëve të Jashtme e Francës lëshoi ​​një deklaratë, nga e cila rezulton se që në verë në Siri janë rrëmbyer 2 gazetarë nga Franca - reporteri Nicolas Henin dhe fotografi Pierre Torres.

Rrëmbimi i dy pilotëve të kompanisë ajrore "Turkish Airlines" në Bejrut është me "nëntekst sirian", deklaroi i Ngarkuari i përkohshëm me detyrat e Ministrit të Punëve të Brendshme të Libanit, Marvan Sharbel.

Në Liban po kërkojnë 2 pilotë turq, të cilët u rrëmbyen sot nga një grup militantësh të armatosur.

Islamistët po planifikojnë rrëmbimin e shtetasve gjermanë dhe britanikë në Libi. Kjo është njoftuar nga revista Spiegel, duke cituar burimet e veta në Shërbimin Federal Informativ Gjerman (Bundesnachrictendienst - BND).
Një shtetas francez u vra të mërkurën në jug të Algjerisë gjatë një sulmi të militantëve islamistë ndaj një objekti nafte të kompanisë BP (British Petroleum).
Një vajzë e re rrëmbeu një tren pasagjerësh në periferi t
Në veri të Pakistanit u rrëmbyen 22 ushtarakë. Një grup prej 200 militantësh, të armatosur me automatikë të rëndë dhe granatahedhëse, sulmuan dy pika kontrolli pranë qytetit Peshavar.
Ish-bashkëpunëtori i miliarderit amerikan William Koch e akuzoi këtë të fundit për rrëmbim. Padia përkatëse u ngrit në gjyq nga Kirby Martensen, i cili ka mbajtur pozicione të larta drejtuese në disa kompani të William Koch.
Në qytetin Dakoro, në pjesën qendrore të Nigerit, persona të armatosur të panjohur rrëmbyen katër mjekë të një organizate ndërkombëtare humanitare.
Siç njoftoi Zëvendëskryetarja e Komitetit të Solidaritetit me popullin e Libisë dhe
Edhe 2 persona të tjerë kanë humbur vetëm një ditë pas asaj
Në Shtetet e Bashkuara me 12 vjet burg u dënua një grua, e cila 25 vjet më parë rrëmbeu nga spitali në Nju York City një foshnjë-vajzë me moshë tre javëshe.
10 pasagjerë, të cilët ndihmuan për të parandaluar rrëmbimin e avionit në Kinë, kanë marrë nga gati 13.000 euro shpërblim.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31