×
raketëmbajtësja

Shefi i Departamentit të Agjencisë Kozmike të Rusisë ("Roskozmos") në "Bajkonur" Anatoli Bjellokonj përgënjeshtroi informacionin mbi gjoja lëshimin e planifikuar më 15 shtator të raketëmbajtëses "Proton" nga kozmodromi në fjalë.

Ditën e premte minj mongolianë gerbils, hekona, peshq-cichlids, mikroorganizma të ndryshme, bimë dhe meteoritë artificialë u nisën në një udhëtim 30-ditor në kozmos me biosatelitin rus "Bion-1M" (russ.
Riarmatimi i Trupave Raketore ruse të Destinacionit Strategjik (TRDS) me komplekset "Topol-M" do të përfundojë plotësisht deri në fund të vitit 2012, njoftoi Zv. Komandanti i TRDS Valeri Mazurov.
Në vitet e afërta që pasojnë “transportuesit” kozmikë do të fluturojnë në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN) me raketëmbajtëse që do drejtohen me sisteme të dixhitalizuara. Për të lëshuar direkt drejt SKN-së katër anije kozmike transportuese “Progress” Agjencia Federale Kozmike e Rusisë "Roskozmos" ka porositur raketëmbajtëse “të dixhitalizuara” “Sojuz-2.1A” (russ. "Союз-2.1А").
Në prag nga kozmodromi “Bajkonur” u realizua lëshimi i raketëmbajtëses
Ekzemplari i parë i stinës së verës i raketëmbajtëses (shtratit të raketës) “Angara” do të konstruktohet deri në fund të vitit 2012. Këtë e bëri të ditur Zëdhënësi i Qendrës, që mban emrin Hruniçev - konstruktorit të shquar të kësaj teknike të fushës së kozmosit.
Korporata e kërkimit shkencor dhe prodhimit “Energomash”, që mban emrin Valentin Gllushko, vazhdon të mbetet, si dhe më parë, një ndër ndërmarrjet lidere të Rusisë në prodhimin e motorëve të raketave.
Në “Bajkonur” (kozmodromi në Kazakistan) u vendos në vendin e startit raketëmbajtësja "Sojuz" me anijen kozmike. Lëshimi i saj është planifikuar për të dielën në mëngjes më 15 korrik.
Raketëmbajtësja evropiane e koncernit hapësinor “Arianespace” nxorri me sukses në
Agjencia Federale Kozmike e Rusisë “Roskozmos” planifikon të lëshojë në korrik pesë satelitë nga kozmodromi “Bajkonur”. Starti i raketëmbajtëses "Sojuz" me një bllok prej pesë aparatesh kozmike është caktuar për datën 22 korrik.
Ndryshimet e afteve kohore të nisjes nga kozmodromi "Bajkonur" të raketëmbajtëses "Proton-M"
Në zbatim të konceptit të përpunuar nga Agjencia Federale Kozmike për zhvillimin
Raketëmbajtësja indiane RSLV-C19 nxorri sot me sukses në orbitë një satelit p
Mjetet ruse të kontrollit të hapësirës kozmike do të monitorojnë l
Japonia përfundoi dislokimin e sistemit të mbrojtjes antiraket (MAR) në prefekturën jugore Okinawa
Ministria e Jashtme e Rusisë i bëri thirrje bashkësisë botërore &ldquo
Koreja e Veriut deklaroi se nuk do të refuzojë planet e veta për lë
Sekretari i Përgjthshëm i Kabinetit të Ministrave të Japonisë Osamu Fujimura deklaroi
Sateliti i komunikacionit Intelsat-22, i cili u lëshua të dielën nga kozmodromi Bajkonur me
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31