×
sateliti, Dhjetor 2011
Nga kozmodromi “Bajkonur” (Kazakistan) sot do të startojë raketëmbajtësja ruse “Sojuz-2” me 6 satelitë amerikanë të komunikimit “Globalstar-2”. Ky është tashmë starti i tretë nga katër të parashikuarit prej marrëveshjes dypalëshe.
Grupimit orbital të sistemit satelitor global rus të navigacionit “GLONASS” do ti shtohen edhe 6 satelitë të rinj “GLONASS” dhe me këtë atij do ti dyfishohet numri i planeve, rrafsheve orbitale. “Ne po shqyrtojmë 5 opsione të mundshme për modernizimin e grupimit orbital.
Sistemi satelitor kinez i navigacionit BeiDou që nga dita e martë do të fillojë ti ofrojë shërbimet e veta konsumatorëve. Tani për tani shfrytëzimi i saj po realizohet në regjim testimi.
Ushtarakët amerikanë po krijojnë video-satelitin spiun, i cili është i aftë jo
Raketëmbajtësja ruse “Proton-M” pritet të startojë sot nga kozmodromi “Bajkonur
Hëna nuk është i vetmi satelit natyral i Tokës, ajo në të vërtetë ka shumë të tillë. Megjithatë këta satelitë rrotullohen rreth planetit tonë përkohësisht.
Bjellorusia po përgatitet për lëshimin e një sateliti, të projektuar p
Njëri nga themeluesit e korporatës kompjuterike “Microsoft” Paul Allen vendosi të nd
Në Japoni me qëllim të monitorimit të Azisë verilindore dhe, në radhë të parë, territorit të Republikës Popullore Demokratike të Koresë, u lëshua me sukses në orbitë një satelit zbulimi i radiolokacionit.
SHBA po zhvillojnë planet për dërgimin aty nga viti 2020 në satelitin e
Raketëmbajtësja ruse “Proton-M” («Протон-М»), e cila startoi të dielë
Përbërja numerike e grupimit orbital të sistemit GLONASS siguron sinjalin e vazhdueshëm të navigacionit në shkallë globale.
Kina nxorri në obitë satelitin e 10-të të sistemit të vet global të
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Dhjetor 2011
Kalendari i ngjarjeve
Dhjetor 2011
1
3
4
5
6
7
9
10
11
13
15
16
17
18
19
20
21
22
24
25
29
30
31