×
sateliti, 2011
Nga kozmodromi “Bajkonur” (Kazakistan) sot do të startojë raketëmbajtësja ruse “Sojuz-2” me 6 satelitë amerikanë të komunikimit “Globalstar-2”. Ky është tashmë starti i tretë nga katër të parashikuarit prej marrëveshjes dypalëshe.
Grupimit orbital të sistemit satelitor global rus të navigacionit “GLONASS” do ti shtohen edhe 6 satelitë të rinj “GLONASS” dhe me këtë atij do ti dyfishohet numri i planeve, rrafsheve orbitale. “Ne po shqyrtojmë 5 opsione të mundshme për modernizimin e grupimit orbital.
Sistemi satelitor kinez i navigacionit BeiDou që nga dita e martë do të fillojë ti ofrojë shërbimet e veta konsumatorëve. Tani për tani shfrytëzimi i saj po realizohet në regjim testimi.
Ushtarakët amerikanë po krijojnë video-satelitin spiun, i cili është i aftë jo
Raketëmbajtësja ruse “Proton-M” pritet të startojë sot nga kozmodromi “Bajkonur
Hëna nuk është i vetmi satelit natyral i Tokës, ajo në të vërtetë ka shumë të tillë. Megjithatë këta satelitë rrotullohen rreth planetit tonë përkohësisht.
Bjellorusia po përgatitet për lëshimin e një sateliti, të projektuar p
Njëri nga themeluesit e korporatës kompjuterike “Microsoft” Paul Allen vendosi të nd
Në Japoni me qëllim të monitorimit të Azisë verilindore dhe, në radhë të parë, territorit të Republikës Popullore Demokratike të Koresë, u lëshua me sukses në orbitë një satelit zbulimi i radiolokacionit.
SHBA po zhvillojnë planet për dërgimin aty nga viti 2020 në satelitin e
Raketëmbajtësja ruse “Proton-M” («Протон-М»), e cila startoi të dielë
Përbërja numerike e grupimit orbital të sistemit GLONASS siguron sinjalin e vazhdueshëm të navigacionit në shkallë globale.
Kina nxorri në obitë satelitin e 10-të të sistemit të vet global të
Rusia shtyu lëshimin e raketëmbajtëses “Sojuz-2-1A” me 6 satelitë amerikan
Kina realizoi me sukses nxorrjen në obitë të satelitit të sondimit të telekomanduar n
Për zhvillimin e përdorimit të sistemit të navigacionit GLONASS në Rusi dhe
Raketëmbajtësja “Sojuz” me satelitin e navigacionit “GLOMASS-M” startoi me sukses nga kozmodromi “Plesetsk” në rajonin Arkhangelsk. Në vitin 2011 në orbitë u nxorrën tashmë 5 satelitë “GLONASS”. Ai që startoi sot duhet të bëhet i gjashti.
Raketëmbajtësja ruse “Proton-M” do të startojë sot nga kozmodromi “Bajkonur
Anija kozmike ruse “Sojuz” me ekuipazhin ruso-amerikan në bord realizoi bashkimin e suksesshëm me Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN). Anija “Sojuz TMA-22” çoi në SKN kozmonautët rusë Anton Shkaplerov, Anatoli Ivanishin dhe astronautin amerikan Daniel Burbank.
Sateliti i dytë i navigacionit GLONASS-K i gjeneratës së re do të lë
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31