×
uzina

Dy persona humbën jetën gjatë një shpërthimi që ndodhi në uzinën Mitsubishi Materials në prefekturën japoneze të Mie.

Në Republikën e Udmurtia të Federatës Ruse (rajoni i para Uraleve), në fshatin Kizner, sot filloi nga puna uzina për utilizimin e armëve kimike.

Një zjarr i madh shpërtheu si rezultat i një serie shpërthimesh që ndodhën në uzinën e prodhimit të kazanëve (kazanë avulli) në qytetin Koroljov në rrethinat e Moskës.

Një fabrikë e madhe për prodhimin e eksplozivëve u zbuluat sot në periferi të Kajros nga bashkëpunëtorët e organeve të zbatimit të ligjit në Egjipt.

10 persona humbën jetën dhe rreth 20 të tjerë u lënduan sot si rezultat i zjarrit që shpërtheu në një rafineri nafte në jug të Indisë, njoftuan mediat lokale.

Një seri shpërthimesh gjëmoi në territorin e një fabrike kimike, të ndodhur në qytetin amerikan Valdosta (shteti Giorgia).

Disa shpërthime të fuqishme gjëmuan në një uzinë për konvertimin e propanit në shtetin amerikan të Florida-s natën duke u gdhirë e marta.

Aktivistët e të drejtave të njeriut deklarojnë se në tre uzina të njërit prej partnerëve të Apple në Kinë shkelen të drejtat e punëtorëve.

Ditën e mërkurë autoritetet finlandeze evakuuan më shumë se 4 mijë banorë të komunës Vihtavuori në pjesën qendrore të vendit për shkak të rrezikut kërcënues të shpërthimit në një uzinë lokale baruti.

Një shpërthim ka ndodhur ditën e hënë në një fabrikë kimike në rajonin e metropolit të Shangait - Jinshan.
Kompania mongoleze “HBOil” ka blerë 20% të aksioneve të rafinerisë koreanoveriore të naftës “Sungri” me qëllim reduktimin e varësisë energjetike të Mongolisë nga Rusia dhe Kina.
Sot në një uzinë kimike në qytetin e Geismar në shtetin amerikan të Louisiana-s buçiti një shpërthim dhe më pas shpërtheu zjarr. Sipas njoftimit të kanalit televiziv lokal WWL-TV, "ka gjasa të ketë viktima të shumta".
Zjarri ra në territorin e uzinës “Kirov” në Shën Petersburg. K
Të martën në mbremje në një nga uzinat e Parkut Industrial Hoechst të Frankfurtit pati rrjedhje të substancës toksike të nitrobenzenit. Reja toksike u zhvendos në drejtim të zonave të banuara.
Së paku dy persona u plagosën si pasojë e shpërthimit dhe më pas rënies së zjarrit në një uzinë kimike të kompanisë furnizuese me gazra mjekësore dhe industriale Airgas Inc. në West Virginia. Në uzinën e Airgas Inc.
Ekipet e shpëtimit vazhdojnë të kontrollojnë ndërtesën e uzinës së prodhimit të plehrave kimike në qytetin e West (Texas, USA) në kërkim të të mbijetuarve, njoftojnë mediat vendase.
Në qytetin West të Texas-it po vazhdon operacioni i kërkimit dhe shpëtimit të njerëzve. Siç deklaroi në një konferencë të posaçme për shtyp Kryetari i Bashkisë së lokalitetit të Tommy Muska, numri i viktimave ka arritur tashmë deri në 14 vetë, kurse të humbur pas shpërthimit konsiderohen nga 35-40 persona.
Shpërthimi në uzinën e prodhimit të plehrave kimike në Texas të SHBA-së mund të jetë një sulm terrorist, deklaron policia e shtetit.
Shpërthimi në uzinën e prodhimit të plehrave kimike në afërsi të qytetit Waco në Texas, sipas të dhënave paraprake, çoi në vdekjen e 5-15 personave, deklaroi për gazetarët përfaqësuesi i policisë lokale.
Autoritetet e shtetit të Texas-it paralajmërojnë banorët lokalë në lidhje me mundësinë e kontaminimit të ajrit me substanca toksike pas shpërthimit në uzinën e prodhimit të plehrave kimike.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31