×
qeveria, Tetor 2013

Agjencia e Sigurisë Kombëtare e SHBA-së ka përgjuar bisedat telefonike të anëtarëve të Qeverisë spanjolle, duke përfshirë Kryeministrin Mariano Rajoy, njoftoi gazeta El Pais.

Zona libiane e pasur me naftë Cyrenaica shpalli krijimin e qeverisë së vet.

Shërbimet sekrete të SHBA-së dhe Britanisë së Madhe kanë mbikëqyrur e anëtarëve të qeverisë së Italisë, duke përfshirë këtu Ministrin e Mbrojtjes, deklaroi në një intervistë për edicionin "L’Espresso" ditën e enjte ish-gazetari i "The Guardian", Glenn Greenwald, i cili bashkëpunon me ish-agjentin e CIA-s, Edward Snowden.

Aktivitetet masive publike, të cilat u zhvilluan gjatë kësaj jave në Hungari në kuadër të festimit të Ditës së Pavarësisë, për herë të parë në historinë bashkëkohore të vendit u shënuan nga parullat mjaft të spikatura të drejtuara kundër politikave të Bashkimit Evropian dhe "kapitalit të huaj".

Qeveria siriane përcaktoi përbërjen e delegacionit të vet për pjesëmarrjen në konferencën ndërkombëtare "Gjeneva-2", njoftoi në një konferencë në Moskë Përfaqësuesi i Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Aleksandër Llukasheviç.

Formimi i koalicionit qeverisës po ecën me vështirësi në Gjermani. Social-demokratët i kanë parashtruar Partisë Kristiandemokrate (gjermanisht Christlich Demokratische Union Deutschlands, CDU), e cila fitoi në zgjedhjet e shtatorit, një kërkesë të rreptë: të dorëzojë 6 nga 16 portofolet disponuese ministrore.

Administrata e Obamës dhe liderët e republikanëve në Kongres nuk mundën të bien dakord mbi financimin e qeverisë, njoftoi Kryetari e Dhomës së Përfaqësuesve John Boehner pas takimit në Shtëpinë e Bardhë.

Ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi, i cili më parë pati kërkuar dorëheqjen e qeverisë së vendit, deklaroi se do të mbështesë punën e mëtejshme të Këshillit Ministror nën udhëheqjen e Enrico Letta.

Presidenti amerikan Barack Obama premtoi kapërcimin sa më shpejt të jetë e mundur të krizës lidhur me financimin e qeverisë.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2013
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
26
27
28
29
30
31