×
qeveria, 2013

Kryeministri i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan (Recep Tayyip Erdoğan) u zotua për t’i thyer duart kundërshtarëve të vet, nëse ata nuk do të rreshtin së shpifuri kundër qeverisë së tij.

Evropa është e hapur për Ukrainën, por jo për qeverinë aktuale të këtij vendi, deklaroi sot në Bruksel Presidentja e Lituanisë Dalia Grybauskaitė.

Deputetët e Bundestagut në takimin e tyre të së martës votuan në favor të dhënies Angela Merkel të plotfuqishmërive të Kancelares së Gjermanisë.

Fraksioni parlamentar i "Partisë së Rajoneve" në Ukrainë i ka vënë vetes pikësynim për të arritur nga Kryeministri Mykola Azarov rinovimin radikal të qeverisë.

Qeveria e Ukrainës nuk e ka informuar në mënyrë të mjaftueshme opinionin publik në lidhje me punën e vet, dhe kjo krijoi rritjen e mosbesimit të shoqërisë ndaj saj, deklaroi Zëvendëskryeministri i parë i vendit Sergei Arbuzov në takimin e tij me studentët. Tani autoritetet po shpjegojnë qëndrimin e tyre në lidhje me integrimin evropian dhe i bëjnë thirrje opozitës për dialog.

Qeveria dhe opozita e Tajlandës ranë dakord të ndalojnë konfrontimin mes tyre për disa ditë.

Mijëra protestues, përveç atyre të ndodhur pranë ndërtesës qeveritare në Kiev, bllokuan administratën presidenciale.

Lideri i Partisë Komuniste të Ukrainës, Pjotër Simonenko, deklaroi sot në mbledhjen e Verhovna Rada: "Ne mendojmë se qeveria e Nikollai Azarov meriton shkarkimin nga detyra".

Kryetari i partisë "UDAR" ("Goditja"), Vitali Kliçko, në seancën e sotme të Verhovna Rada të Ukrainës deklaroi: "Ne kërkojmë dorëheqjen e qeverisë.

Verhovna Rada e Ukrainës filloi shqyrtimin e projekt-rezolutës mbi përgjegjësinë e qeverisë.

Opozita ukrainase, përkrahësit e të cilës po zhvillojnë protesta masive në Kiev dhe qytete të tjera të vendit, ka filluar negociatat për krijimin e qeverisë së përkohshme.

Anëtarët e Kabinetit të Ministrave të Ukrainës, të cilët të hënën në mëngjes nuk arritën dot të shkonin në vendin e punës, janë udhëzuar të kthehen në shtëpitë e tyre dhe të presin udhëzimet e mëtejshme me telefon.

Në mëngjesin e së hënës, më 2 dhjetor, nga Sheshi i Pavarësisë (Majdani) në Kiev, ku u mblodhën përkrahësit e opozitës, drejt ndërtesës së qeverisë u nis një kolonë prej 5-6 mijë protestuesish.

Partia radikale egjiptiane "Vëllazëria Myslimane", lideri i së cilës Mohammed Mursi u rrëzua prej ushtrisë nga posti i Presidentit të Egjiptit në korrik të vitit 2013, do të hapë përfaqësitë e veta zyrtare në mbarë botën.

Partia opozitare "Ligj dhe Drejtësi" nxit në Poloni histerinë antiruse, deklaroi përfaqësuesi i qeverisë polake, Pavel Gras.

Parlamenti i Greqisë votoi për mbështetjen e Qeverisë të kryesuar nga Antonis Samaras.

Të dielën në Bullgari disa mijëra njerëz organizuan një protestë në Sofje, duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë së vendit të formuar nga koalicioni qeverisës i Partisë Socialiste dhe Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë.

Qeveria e Republikës Demokratike të Kongos deklaroi se rebelët e grupit M23, që vepronte në lindje të vendit, pësuan disfatën përfundimtare.

Forcat politike tuniziane ndërprenë përkohësisht përpjekjet për formimin e qeverisë së përkohshme, pasi diskutimi i kandidaturave të propozuara për postin e kryeministrit nuk u përfundoi me sukses.

Agjencia e Sigurisë Kombëtare e SHBA-së ka përgjuar bisedat telefonike të anëtarëve të Qeverisë spanjolle, duke përfshirë Kryeministrin Mariano Rajoy, njoftoi gazeta El Pais.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
20
21
24
26
27
28
29
30
31