×
Pakistani, Janar 2013
Lëvizja radikle pakistaneze "Tehrik-i-Taliban Pakistan" ("Lëvizja e Talebanëve të Pakistanit") i bëri thirrje SHBA-së dhe OKB-së të ndalojnë përhapjen në shtetin verior indian Jammu and Kashmir "të terrorizmit hindu", përndryshe grupi do të zhvillojë sulme në vend.
Pakistani ka ndërmend të lirojë nga burgu të gjithë anëtarë
Përfaqësuesit e Komandës së Ushtrisë së Indisë dhe Pakistanit
Gjykata Supreme e Pakistanit pasditen e 15 janarit urdhëroi arrestimin e Kryeministrit të vendit, Raja Pervez Ashraf.
Forcat pakistaneze të sigurisë kanë vënë në përdorim gazin lotsjellës dhe shkopinjtë e gomës për të mos lejuar mijëra protestues që t’i afrohen ndërtesës së Parlamentit në kryeqytet.
Sipas të dhënave të fundit, si pasojë e një serie shpërthimesh, në Pakistan kanë humbur jetën 125 persona, qindra të tjerë janë plagosur.
Më shumë se 80 persona u vranë si rezultat i një sulmi të dyfishtë terrorist në Quetta, në jugperëndim të Pakistanit. Numri i të plagosurve rezulton në mbi 120 persona.
22 persona humbën jetën dhe mbi 80 të tjerë u plagosën si pasojë e një shpërthimi që buçiti të enjten në periferi të qytetit pakistanez të Mingora, në të ashtuquajturën "zona fisnore" në kufirin me Afganistanin.
Të paktën 11 vetë u vranë dhe dhjetra të tjerë u plagosën si pasojë e shpërthimit të një bombe në qytetin e Quetta në jugperëndim të Pakistanit, bën me dije policia lokale.
Transportuesit e ngarkesave të NATO-s në Pakistan protestojnë kundër nismës së
Në kryeqytetin e Pakistanit Islamabad janë marrë masa suplemetare sigurie në pritje të "marshimit
Dy ushtarë indianë u vranë të martën si pasojë e një sulmi të befasishëm të ushtarakëve pakistanezë mbi një postbllok indian në Kashmir.
Autoritetet pakistaneze deklaruan se si pasojë e sulmeve ajrore të avionëve amerikanë pa pilot
Gjykata e Lartë e Pakistanit kundërshtoi transaksionin e madh për nxjerrjen e arit dhe bakrit në Balochistan, duke deklaruar se ai bie në kundërshtim me ligjet e vendit.
E reja pakistaneze, aktiviste e të drejtave të njeriut, Malala Yousafzai, e cila në muajin tetor u sulmua nga militantët e lëvizjes "Taleban", doli nga spitali në qytetin britanik të Birmingham, ku ajo ndodhej për trajtim mjekësor.
Në veriperëndim të Pakistanit, në provincën e Waziristanit Jugor, u vra udhëheqësi i grupit të militarizuar pashtun, Mullah Muhammad Nazir.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
5
6
12
13
14
17
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30
31