×
Pakistani, Shtator 2012
Në Pakistan vazhdojnë aksionet e protestës antiamerikane të shumfishta kundër shfaqjes së filmit provokues "Pafajësia e Myslimanëve". Në Islamabad protestuesit thyen disa postblloqe të policisë dhe kanë vënë zjarr në një sërë stacionesh policie.
Me rastin e "Ditës së dashurisë për Profetin Muhamed", që festohet sot në Pakistan, autoritetet po përgatiten për protesta masive antiamerikane dhe antifranceze. Në Islamabad, Karaçi, Lahore, Peshavar dhe qytete të tjera është ndërprerë rrjeti telefonik celular.
Qeveria e Pakistanit lejoi Gjykatën Supreme të fillojë sërisht hetimin e çështjes së korrupsionit në marrëdhënie me Presidentin e vendit Asif Ali Zardari.
Autoritetet e Pakistanit bllokuan aksesin në faqen e Internetit ku transmetohen video YouTube pas refuzimit nga ana 
Të paktën dy vetë u vranë dhe mbi 100 të tjerë u plagosën si rezultat i përplasjes së dy trenave me pasagjerë në jug të Pakistanit.
Të paktën 314 njerëz u bënë viktima të zjarreve në qytetet pakistaneze Karachi dhe Lahore, njoftojnë mediat vendase. Një zjarr shpërtheu në një fabrikë veshjesh në qytetin Karachi në jug të Pakistanit.
Deri në 105 njerëz ka rritur numri i viktimave të zjarreve në qytetet pakistaneze Karachi dhe Lahore, njoftojnë ditën e martë mediat lokale me referim në autoritetet.
  Të paktën 60 vetë u vranë dhe mbi 30 të tjerë u plagosën si rezultat i një zjarri në një fabrikë veshjesh në qytetin port të Karaçit në jug të Pakistanit.
Mjeku personal i kryetarit të ndjerë të "Al-Qaeda" Osama bin Laden, i dënuar në Pakistan me 33 vjet burg Shakil Afridi njoftoi kanalin televiziv amerikan Fox News, se shërbimi i inteligjencës (Inter-Services Intelligence, ISI) pakistanez i konsideron SHBA armikun e tij më të keq.
Të paktën 10 persona gjetën vdekjen dhe 45 të tjerë u plagosën si rezultat i shpërthimit të një bombe në veriperëndim të Pakistanit. Kjo ndodhi në një treg të mbushur plot me njerëz në qytetin Parachinar.
Në veri dhe veriperëndim të Pakistanit si rezultat i përmbytjeve kanë gjetur
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Shtator 2012
Kalendari i ngjarjeve
Shtator 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
13
14
15
16
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30