×
Pakistani, 2011
Kryeministri i Pakistanit Yousaf Gillani akuzoi komandën e lartë ushtarake dhe udhëheqjen e shërbimeve speciale në përgatitjen e grushtit ushtarak të shtetit në vend.
Për parandalimin e sulmeve ajrore të NATO-s Pakistani po vendos mjetet e veta ushtarake të mbrojtjes kundërajrore në zonën e kufirit me Afganistanin. Për këtë deklaroi të premten Përfaqësuesi i Komandës ushtarake, gjenerali Ashfaq Nadeem.
Komanda e ushtrisë së Pakistanit deklaroi mbi qëllimin e saj për të
SHBA filluan të dielën tërheqjen e efektivit dhe teknikës luftarake nga baza ushtarake ajrore “Shamsi” në provincën pakistaneze Baluchistan, pasi qeveria e Pakistanit i kërkoi atyre të largohen prej andej.
Në dritën e mbylljes nga Pakistani të korridoreve të transportit  për furnizimin e trupave të NATO-s në Afganistan, Rusia mund ti japë ndihmë SHBA për realizimin e tranzitit të ngarkesave ushtarake dhe ridislokimin e njësive ushtarake.
Komanda ushtarake e Pakistanit i dha ushtrisë “liri të plotë veprimi” në rast të sulmeve të reja të NATO-s në territorin e vendit.
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov bëri thirrje për hetimin e veprimeve të NATO-s. Forcat e Aleancës së Atlantikut të Veriut të shtunën ndërmorrën një sulm ajror mbi një pikë kontrolli në territorin e Pakistanit.
Aeroplani gjuajtës pakistanez, që po kryente një fluturim trajnimi, u rrëzuan të hënë 70 kilometra në perëndim të Islamabadit, në afërsi të rajonit të qytetit Attock.
SHBA ia hynë punës për realizimin e strategjisë së vet të
Duke folur në një emision të televizionit afgan Zëdhënësi i
Militantët afganë morën peng 30 fëmijë pakistanezë të moshës nga 10-15 vjeç, të cilët u ndodhën rastësisht në territorin e Afganistanit. Fëmijët u kapën nga ata që ditën e enjte.
Siguria në Azinë Qendrore duhet të garantohet nga vetë vendet e rajonit, ndihma e shteteve
Autoritetet pakistaneze lejuan ekspertët ushtarakë kinezë të njihen me sekretet e helikopterit amerikan, i cili u rrëzua gjatë zhvllimit të operacionit për likuidimin e terroristit «№ 1» Osama bin Laden.
Talibanët pakistanezë iu kërcënuan me hakmarrje vendeve të NATO-s për likuidimin e Osama bin Ladenit.
MPJ e Federatës Ruse kërkoi nga Pakistani informacion të plotë për ecurinë e hetimit në lidhje me vdekjen e 5 personave, që mendohet të jenë rusë. Për shpjegime në MPJ u ftua Ambasadori i Pakistanit në Moskë Muhammad Halid Hatak.
Aviacioni ushtarak i NATO-s hapi zjarr sot në mëngjes mbi pikën e kontrollit të ushtrisë së Pakistanit në rajonin kufitar me Afganistanin - North Waziristan.
Talibanët nisën të marrin hak për vrasjen e “Terroristit №1
Rusia dhe Pakistani duhet të koordinojnë përpjekjet e veta dhe ti bëjnë ballë së bashku terrorizmit, deklaroi Presidenti i federatës Ruse Dimitri Medvediev në negociatat me homologun e vet pakistanez Asif Ali Zardari në Kremlin.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31