×
Pentagoni

Pentagoni është duke zhvilluar një sensor (mikroçip) për implantim në tru me qëllim të rivendosjes së kujtesës pas traumave dhe dëmtimeve në kokë, njoftojnë mediat.

SHBA-ja do të angazhohet në trajnimin e 8.000 ushtarakëve libianë. Pentagoni njoftoi se detajet e misionit ende po përcaktohen, por trajnimi ushtarak nuk do të zhvillohet në territorin e Libisë.

Ministrai amerikane e Mbrojtjes anuloi blerjen e 15 helikopterëve rusë "Mi – 17" për ushtrinë afgane nën presionin e Kongresit.

SHBA-ja do të vazhdojë presionin ushtarak ndaj Iranit, edhe pse shpreson për bisedime konstruktive në lidhje me programin bërthamor të Iranit, deklaroi Ministri Amerikan i Mbrojtjes, Chuck Hagel.

Mjekët amerikanë kanë shpikur tortura të reja për të burgosurit, që mbahen të ngujuar në burgjet e fshehta speciale të SHBA-së, si dhe kanë marrë pjesë në talljet e rënda dhe ushtrimin e dhunës ndaj terroristëve të dyshuar. Kjo u bë e njohur nga raporti i Komisionit të pavarur për profesionalizmin mjekësor (The independent Commission on medical professionalism).

Departamenti i Kërkimeve të Avancuara i Pentagonit nënshkroi me kompanitë amerikane Northrop Grumman dhe Lockheed Martin kontrata për zhvillimin e sistemeve lazer të vetëmbrojtjes për avionët pa pilot.

Pentagoni ka bërë të ditura planet për t'i shitur aleatëve të saj në Gjirin Persik raketa dhe municione me një vlerë prej 10,8 miliardë $.

Zëvendësministri i parë amerikan i Mbrojtjes Ashton Carter dha dorëheqjen. "Sot u takova me Ashton Carter dhe pa dëshirë pranova vendimin e tij për të dhënë dorëheqjen nga posti i Zëvendësministrit të parë të Mbrojtjes, duke filluar nga 4 dhjetori", - tha Shefi i Pentagonit, Chuck Hagel.

Të paktën 400 mijë bashkëpunëtorë të stafit civil të Pentagonit ditën e tretë radhazi nuk shkojnë në punë, atyre u është vonuar dhënia e pagës.

Ministri i Mbrojtjes i SHBA-së, Chuck Hagel, ka ndërmend të zhvillojë kontrollimin e sistemit të sigurisë në objektet ushtarake amerikane në mbarë botën.

Autoritetet amerikane janë duke studiuar mundësinë e shtimit të ndihmës për rebelët sirianë dhe transferimin e përgjegjësisë për këtë operacion Ministrisë amerikane të Mbrojtjes, u tha gazetarëve amerikanë në kushte anonimiteti një përfaqësues i administratës së Barack Obamës.

Pentagoni njoftoi një ditë më parë koston e përafërt për zhvillimin e sulmit. Sipas përllogalitjeve më modeste, do të duhet të shpenzohen rreth 200 milionë $.

Pentagoni nuk ka asnjë informacion mbi lëshimin e raketave balistike në Mesdhe, njoftoi zëdhënësi i shërbimit për shtyp i Ministrisë amerikane të Mbrojtjes.

Pentagoni për herë të parë ka bërë publike detajet e njëherazi të disa opsioneve të ndërhyrjes ushtarake në luftën civile në Siri. Ato janë të përfshira në letrën, të cilën më 22 korrik Gjenerali Martin Dempsey ia adresoi Senatit amerikan. Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Shteteve të Bashkuara deklaroi se të gjitha opsionet i janë paraqitur tashmë Presidentit.

SHBA-ja nuk do të braktisë planet e veta për vendosjen e raketave interceptore suplemetare të bazimit tokësor në Alaskë, pavarësisht dështimeve të herëpashershme gjatë testimit të tyre, njoftoi Zëdhënësi i Pentagonit, George Little.

Ministri amerikan i Mbrojtjes Chuck Hagel u bëri thirrje autoriteteve ruse të ekstradojnë ish-nëpunësin e CIA-s Edward Snowden. "Unë shpresoj se Rusia do të marrë vendimin e drejtë dhe do t’ua dorëzojë Snowden Shteteve të Bashkuara", - tha Hagel.
Ministria amerikane e Mbrojtjes nuk dëshiron të komentojë njoftimet e mediave rreth luftanijeve ruse, t
Kanalet televizive amerikane, me referim tek burimet në Pentagon, ditën e enjte përhapë
Ministria amerikane e Mbrojtjes shpalli një tender për ndërtimin e një baze të mbrojtjes antiraket të Izraelit dhe bëri publike karakteristikat e fshehta të objektit të ardhshëm ushtarak.
Agjencia e Hulumtimeve të Avancuara të Ministrisë amerikane të Mbrojtjes (The Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA) është duke përgatitur një program kompjuterik që mundëson kryerjen e veprimeve në mjedisin kibernetik me ndihmën e një interface-i vizual.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31