×
CIA, Qershor 2013

Edward Snowden mori një dokument tranziti, për të udhëtuar në Ekuador. Kanali televiziv amerikan Univision, i cili përhapi këtë lajm, postoi të enjten në faqen e vet të Internetit një kopje të "pasaportës së përkohshme". Sipas gjasave dokumenti i është dhënë ish-punonjësit të CIA-s nga konsullata ekuadoriane në Londër më 22 qershor. Ndërkohë që më parë Ministria e Punëve të Jashtme e Ekuadorit pati deklaruar se nuk i kishte dhënë Snowden asnjë dokument, por thejsht po shqyrtonte çështjen e dhënies atij të azilit politik.

Babai i ish-punonjësit të CIA-s Edward Snowden, i cili është në kë
Qeveria e Ekuadorit nuk e ka shqyrtuar ende kërkesën e ish-oficerit të zbulimit amerikan
Shefi i Shërbimit të Rojes Kufitare të Rusisë Vladimir Kulishov më 26 qershor njoftoi se ish-oficeri i zbulimit amerikan Edward Snowden nuk e kaloi kufirin e Rusisë. Kjo do të thotë se ai ende mund të gjendet në zonën tranzit të aeroportit ndërkombëtar të Moskës “Sheremetievo”. Ndërkohë, vendet europiane gjithnjë e me më shumë këmbëngulje kërkojnë një shpjegim nga Shtetet e Bashkuara mbi faktet e mbikqyrjes globale të qytetarëve të Botës së Vjetër.
Autoritetet ekuadoriane i dorëzuan shtetasit amerikan Edward Snowden dokumentin që i jep atij të drejtën e hyrjes në këtë vend amerikano-jugor, njoftoi telekompania Univision, e cila është e bazuar në Shtetet e Bashkuara dhe transmeton në gjjuhën spanjolle.
Njeriu që bëri publike të dhëna të klasifikuara të organeve amerikane

Mediat kryesore perëndimore, duke publikuar bashkarisht një pjesë të kompromentimit të shërbimeve amerikane të zbulimit të paraqitur nga Edward Snowden, vendosën gjithashtu bashkarisht të hedhin dritë mbi arsyet e fshehta të veprimit të tij. Megjithatë, ekspertët seriozë janë të sigurt se: një person i cili me vetëdije dhe haptas kundërshtoi shërbimet e zbulimit, demonstron një vetëkontroll të hijshëm.

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, deklaroi në një konferencë pë
Edward Snowden si një pasagjer transit mund të fluturojë kudo që ai dëshiron
Dyshimet e SHBA-së rreth legjitimitetit të veprimeve të qeverisë së Hong Kongut në

Vendndodhja e personit që bëri publike të fshehtat e shërbimeve të sigurisë amerikane Edward Snowden nuk dihet. Ai nuk fluturoi për në kryeqytetin e Kubës me fluturimin numër SU150 nga Moska. Në vend të tij në Havana mbërritën rreth 30 gazetarë. Fakti që ata u pritën në aeroportin e Havanës nga dhjetra kolegë me aparate fotografikë dhe kamera nuk befasoi askënd.

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, gjatë një fjalimi në një konferencë për shtyp në Nju Delhi, ka paralajmëruar autoritetet e Kinës dhe Rusisë në "pasojat" e mundshme që lidhen me rastin e ish-oficerit të CIA-s Edward Snowden.
Ish-bashkëpunëtori i CIA-s, Edward Snowden, po udhëton në mënyrë
Edward Snowden, i cili pranoi publikisht dorëzimin pak kohë më parë të materialeve
Radiokompania “Zëri i Rusisë” arriti të kontaktojë me një politikane me
Edward Snowden, ish-bashkëpunëtori i CIA-s që organizoi një seri rrjedhjesh informacioni të klasifikuar në lidhje me aktivitetet survejuese të shërbimit amerikan të zbulimit, u zhduk nga hoteli në Hong Kong ku ishte akomoduar më parë. Tashmë vendndodhja e tij mbetet e panjohur.
Ministria amerikane e Drejtësisë nisi një hetim në lidhje me faktin e bë
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
29
30