×
Bashkimi Sovjetik

Muzeu dedikuar luftës në Afganistan dhe konflikteve të tjera lokale, në të cilat janë përfshirë trupat sovjetike dhe ruse, do të hapet në territorin e Pokllonnaja Gara në Moskë në vitin 2016. Për këtë njoftoi të shtunën Drejtori i Muzeut Qendror të Luftës së Madhe Patriotike, Vladimir Zabarovskij.

25 vjet më parë trupat sovjetike u larguan nga Afganistani. Megjithatë deri tani vazhdon kërkimi i ushtarëve të humbur pa lënë gjurmë. Nikollai Bistrov gjatë luftës u zu rob dhe me kalimin e kohës u bë truproje personale e Komandantit të muxhahidinëve Ahmad Shah Masood.

Një çerek shekulli më parë përfundoi qëndrimi pothuajse 10-vjeçar i Kontingjentit të Kufizuar të trupave sovjetike në Afganistan. Fushata afgane u bë më e madhja dhe, ndoshta, veprimi më i diskutueshëm i politikës së jashtme për gjithë historinë e pasluftës të Bashkimit Sovjetik (BRSS).

Persona të panjohur gjatë kësaj fundjave spërkatën me bojë të kuqe monumentin e ngritur në vitin 1944 në nder të ushtarëve sovjetikë të rënë në luftimet e përgjakshme për marrjen e rajonit të Praga të Varshavës.

Piktori Anatoli Brusillovskij (Brusilovsky) https://www.facebook.com/artbrus i tregoi portalit të Radiokompanisë "Zëri i Rusisë" mbi body art-in e parë në botë dhe për lirinë e tij si artist në një vend totalitar:

Vrasja e John F. Kennedy shënoi fillimin e epokës së dyshimeve në Shtetet e Bashkuara, e cila vazhdon edhe sot e kësaj dite. Sipas të dhënave të sondazheve të opinionit publik, madje dhe tani më shumë se gjysma e amerikanëve janë të bindur se Presidenti i 35-të i SHBA-së u bë viktimë e komplotit.

Lee Harvey Oswald ishte një vrasës i vetmuar, kurse tentativat për ta paraqitur atë si agjent të CIA-s ose KGB-së nuk janë gjë tjetër veçse një truk, marifet propagandistik, shprehet me bindje të plotë koloneli në pension i KGB-së Oleg Neçiporenko. Në vitin 1963, dy muaj para vrasjes së John F. Kennedy, ai u takua me Lee Harvey Oswald në Meksikë dhe zhvilloi një intervistë me amerikanin, i cili dëshironte të kthehej sërish në Bashkimin Sovjetik (BRSS).

Njëzet e pesë vjet më parë, më 15 nëntor të vitit 1988, nga Kozmodromi "Bajkonur" startoi sistemin kozmik sovjetik i përdorimit shumëherësh ​​"Energia-Buran". Kozmoplani gjigand e kreu fluturimin e tij në regjim plotësisht automatik, çka më pas hyri si fakt në Librin e Rekordeve Guinness.

Në gusht të vitit 1968 filloi operacioni "Danubi". Trupat e vendeve të Paktit të Varshavës hynë në Çekosllovaki dhe i dhanë fund reformave demokratike të Alexander Dubček. Ndryshe nga Kryengritja Hungareze e vitit 1956, shtypja e “Pranverës së Pragës” ndodhi me gjakderdhje relativisht të vogël.

Bota, Historia, Bashkimi Sovjetik, revolucioni, Çekia, Perëndimi, Çekosllovakia, Traktati i Varshavës

75 vjet më parë, më 29 korrik të vitit 1938, trupat japoneze pushtuan territorin e Bashkimit Sovjetik në rajonin e liqenit Hasan (Khasan). Në konfliktin kufitar u përfshinë nga të dyja palët ndërluftuese rreth 35.000 ushtarakë. Pas 12 ditësh luftimet e ashpra përfunduan me shpartallimin e plotë të pushtuesve.

Rusia do t’i paguajë Republikës Çeke rreth 6.5 milionë $, duke shlyer në këtë mënyrë plotësisht borxhin e Bashkimit Sovjetik përpara këtij vendi.

Sot në qytetin e Skoczów në jug të Polonisë u rivarrosën eshtrat e 14 ushtarëve sovjetikë, të cilët ranë në betejat e vitit 1945.

Në Rusi dhe në të gjithë botën kremtohet përvjetori i 50-të i fluturimit në kozmos të gruas së parë - Valentina Tereshkova.
21 vjet më parë rusët nisën të kremtojnë një festë të re - Ditën e miratimit të Deklaratës mbi Sovranitetin Shtetëror të Federatës Ruse, e cila më vonë u riemërua në Ditën e Rusisë. Ky vendim u morr nga Parlamenti në një nga periudhat më të vështira të historisë bashkëkohore.
U saktësua data e rënies në Tokë e fragmenteve të satelitit "Kozmos 1484" (russ.
Më 25 dhjetor të vitit 1979 Bashkimi Sovjetik filloi fushatën e vet ushtarake afgane. Se si përfundoi ajo për të - me humbje apo fitore - në lidhje me këtë çdokush ka pikëpamjen e vet. Por sido që të jetë në të vërtetë, problemi i konfliktit të armatosur në Afganistan vazhdon të tërheqë ende jo vetëm vemendjen e qarqeve akademike, por edhe të fokusojë interesin e publikut të gjerë.
Radiokompania "Zëri i Rusisë" po zhvillon sot tryezën e rrumbullakët me temë "90 vjet nga formimi i BRSS: nga Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike te hapësira euroaziatike".
Radiokompania "Zëri i Rusisë" po zhvillon sot tryezën e rrumbullakët me temë "90 vjet nga formimi i BRSS: nga Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike te hapësira euroaziatike".
Qytetari rus Stanisllav Petrov u bë laureat i Çmimit ndërkombëtar Drezden. Çdo vit ai i jepet njerëzve, të cilët kanë arritur të shmangin ndonjë konflikt ushtarak apo të ndalojnë dhunën. Stanisllav Petrov, një ish oficer sovjetik, në vitin 1983 paradaloi shpërthimin e luftës bërthamore.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31