×
Finlanda, 2012
Kryeministri rus Dimitri Medvediev do t’i dhurojë një kotele të racës "nevskaja maskaradnaja" ish-Presidentes së Finlandës Tarja Halonen. Kjo u njoftua prej Medvedievit pas kthimit nga Finlanda në faqen e tij në Facebook. Kryeministri postoi gjithashtu në rrjetin social foton e koteles.
Kryeministri i Rusisë Dimitri Medvediev shpreh keqardhjen e vet në lidhje me faktin se procesi pë
"Anastasia Zavgorodnaja më 7 nëntor u drejtua në Ambasadën e Rusisë n
Në Finlandë ditën e enjte do të zhvillohet prezantimi i dy librave me t
Ministri i Mbrojtjes së Finlandës Karl Haglund të dielën që kaloi mori një letër kërcënimi me vrasje.
Punonjësit e Shërbimit të Rojes shmangën një atentat kundër Kryeministrit finlandez Jyrki Katainen, njofton Associated Press.
Rektori i Universitetit të Helsinkit Tomas Vilgelmson njoftoi mbi vendimin e administratës së universitetit për shkarkimin nga detyra të Docentit Johan Beckman.
Dyshohet se një avion ushtarak rus në natën e 24 gushtit ka shkelur hapë
Bashkëpunimi midis Rusisë dhe Finlandës aktualisht po realizohet më aktivisht në drejtimin ekonomik, ndërsa dialogu politik rezulton më pak i frytshëm. Kështu shprehen ekspertët gjatë komentimit të axhendës së negociatave të pritshme sot në Helsinki midis Ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov dhe homologut të tij finlandez Erkki Tuomioja. Janë planifikuar gjithashtu takimet e Sergei Lavrov me Presidentin finlandez dhe Kryeministrin e këtij vendi.
Në uzinën e ndërtimit të anijeve të Balltikut "Jantar" në Kaliningrad sot do të fillojë puna për ndërtimin e akullthyeses së parë unikale në Rusi në bazë të një projekti krejtësisht inovativ.
Gjykata në Helsinki e gjeti Ish-Ministrin e Jashtëm të Finlandës Ilkka Kanerva fajtor për korrupsion dhe shpërdorim të detyrës. Ish-Ministri u dënua me 15 muaj heqje lirie me kusht.
Kompania transnacionale finlandeze Nokia planifikon të shkurtojë nga 1100-1200 vende pune, domethënë 2/3 e
Kandidati nga Partia Kombëtare e Koalicionit (National Coalition Party) qeverisës të Finlandës, ish Kryetari i parlamentit 63 vjeçari Sauli Niinistö u zgjodh president i 12-të i vendit.
Mjaft e larmishme dhe e mbushur plot me ngjarje të ndryshme doli fundjava e kaluar në tre vende evropiane. Kroatët iu përgjigjën në referendumin mbarëpopullor pyetjes: “A e mbështesni ju anëtarësimin e Kroacisë në Bashkimin Evropian?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
24
25
26
27
28
29
30
31