×
Finlanda

Kompania "Rusatom Overseas" - filiali veprues jashtë shtetit i Korporatës Shtetërore për Energjinë Atomike të Rusisë "Rosatom" - ka nënshkruar marrëveshjen për ndërtimin e centralit bërthamor "Hanhikivi 1" në Finlandë.

Prodhuesi finlandez "Jolla", i cili zhvillon smartphone të bazuar në sistemin operativ "Sailfish", nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi me kompaninë ruse Yandex.

Në Finlandë u përplasën në qiell 2 gjuajtës trajnues stërvitorë të Forcave Ushtarake Ajrore (FUA) të vendit. 

Ministrja e Zhvillimit e Finlandës Heidi Hautala ka ndërprerë vizitën e vet në Shtetet e Bashkuara dhe ka refuzuar pjesëmarrjen në mbledhjen e Bordit drejtues të Bankës Botërore me qëllim që t’i shpjegojë Kryeministrit Jyrki Katainen dhe opinionit publik pozitën e saj në lidhje me organizatën mjedisore "Greenpeace".

Presidenti rus Vladimir Putin dhe ai finlandez Sauli Niinisto do të marrin pjesë sot në ceremoninë e inaugurimit të termocentralit Njaganj në qytetin me të njëjtin emër.

Presidenti i Finlandës Sauli Niinisto javën e ardhshme do të vizitojë Rusinë dhe do të marrë pjesë në Forumin e tretë Ndërkombëtar Arktik në Salekhard.

Misioni i përbashkët i Estonisë dhe Finlandës nga 19 deri më 23 gusht do të realizojë një fluturim inspektimi mbi territorin e Rusisë në kuadër të përmbushjes së Traktatit Ndërkombëtar të Qiejve të Hapur për të mbikëqyrur objektet ushtarake.

Qytetarja ruse Olga Hiukka po ngre një padi në Gjykatën e Helsinkit në lidhje me çështjen e kthimit të fëmijës së mbajtur ilegalisht në Finlandë nga ish-bashkëshorti i saj, njoftoi aktivisti finlandez për mbrojtjen e të drejtat e njeriut, Johan Backman.

Një grup shtetasesh finlandeze, me anë të një letre të hapur, i janë drejtuar autoriteteve të Federatës Ruse me kërkesën për të ngritur padi kundër Finlandës për shkak të shkeljeve sistematike të të drejtave të fëmijëve dhe prindërive të tyre në këtë vend.

Ditën e mërkurë autoritetet finlandeze evakuuan më shumë se 4 mijë banorë të komunës Vihtavuori në pjesën qendrore të vendit për shkak të rrezikut kërcënues të shpërthimit në një uzinë lokale baruti.

Pjesën e mbetur të borxhit të Bashkimit Sovjetik kundrejt Finlandës të një shume prej 5,3 milionë $ Rusia do ta shlyejë me një pagesë të vetme, njoftoi të martën shërbimi për shtyp i Qeverisë ruse.
Presidenti rus Vladimir Putin pritet të mbërrijë sot në Finlandë për
Avionët luftakë rusë nuk e kanë shkelur hapësirën ajrore të Finlandës, njoftoi Kreu i shërbimit për shtyp të Qarkut Perëndimor Ushtarak të Federatës Ruse, Vladimir Drobishevskij.
Një ditë më parë gjuajtësit e Forcave Ushtarake Ajrore finlandeze u ngritë
Sot në Ekaterinburg filloi punimet Forumi i Biznesit me pjesëmarrjen e përfaqësuesve të kompanive të mëdha dhe të mesme finlandeze.
Rusia është e gatshme të ndihmojë Forcat e Armatosura të Finlandës për t'u riarmatosur, deklaroi Ministri rus i Mbrojtjes, Gjenerali i Ushtrisë Sergei Shoigu.
Avionët rusë nuk e kanë shkelur hapësirën ajrore të Finlandës, deklaroi Zëdhënësi i Ministrisë ruse të Mbrojtjes, Major Vladimir Drobishevskij.
Një avion ushtarak rus hyri sot në hapësirën ajrore finlandeze mbi Gjirin e Finlandës. Kjo u njoftua nga Ministria e Mbrojtjes e Finlandës. "Incidenti ndodhi në gjysmën e dytë të ditës dhe ishte kohëshkurtër, - thuhet në njoftim.
Bashkëshortët Leila dhe Atte Kaleva të rrëmbyer në Jemen, pas një robërie disa mujore, ditën e premte u kthyen shëndosh e mirë në atdhe. "Lirimi i tyre ndodhi në kufirin e Jemenit me Omanin.
Pesë adresa të reja u shfaqën në hartat e përmendoreve ruse të luftës në Finlandë, pranë të cilave në prag të Ditës së Fitores po zhvillohen ceremoni solemne të vendosjes së kurorave dhe buqetave me luleve.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30