×
Gjermania, Qershor 2013

Në Bruksel më 27-28 qershor do të mbahet samiti i radhës i BE-së. Axhenda përmban çështje, të cilat kalojnë nga njëri samit i BE-së tek tjetri që nga mesi i vitit të kaluar: krijimi i një unioni bankar, i organeve të reja mbikëqyrëse bankare, rimëkëmbja ekonomike dhe lufta kundër papunësisë në mesin e të rinjve.

Gjermania kërkoi sqarime nga Britania e Madhe në lidhje me njoftimet mbi faktin se shërbimet britanike të zbulimit merren me mbledhjen e të dhënave personale dhe përgjime.
Gjermania është e gatshme të investojë para në projekte të përbashkëta arsimore me Rusinë, deklaroi Kancelarja gjermane Angela Merkel, gjatë një fjalimi në Forumin Ekonomik Ndërkombëtar të Shën Petersburgut.
Duke marrë fjalën në mbylljen e Forumit Global të Mediave në Bon t
Duke marrë fjalën në mbylljen e Forumit Global të Mediave në Bon, Drejtori
Në kuadër të Forumit Global të Mediave, që po mbahet në Bonn, pjesëmarrësit diskutuan çështjet e lirisë së informacionit në vendet me ekonomi në zhvillim.
Në Gjermani pas përmbytjeve drastike erdhi vapa tropikale. Pritet që sot temperatura në disa rajone të vendit të arrijë deri në 38 gradë Celsius në hije.
Duke marrë fjalën në Forumin Global të Mediave, i cili po mbahet në
Siç vuri në dukje në hapjen e Forumit Global të Mediave të vitit 2013
Aktivistet e lëvizjes "Femen" organizuan një protestë gjatë një evenimenti me pjesëmarrjen e Kancelares së Gjermanisë Angela Merkel.
Gjykata Kushtetuese e Gjermanisë po shqyrton çështjen e përputhshmërisë së planit të Bankës Qendrore Evropiane për shpëtimin e euros me legjislacionin gjerman.
Në Gjermani islamistët radikalë kanë sulmuar gazetarët e kanalit televiziv ARD. Incidenti ndodhi të premten në qytetin e Offenbach. Informacioni në lidhje me këtë incident u bë publik vetëm tani.
Përmbytjet, të cilat po vazhdojnë për të dytën javë radhazi në Gjermani, kanë arritur deri në veri të vendit.
Rryma e fuqishme e ujit çau digën në lumin Elba, pranë qytetit të Magdeburgut në pjesën lindore të Gjermanisë. Mijëra banorë u detyruan të braktisin shtëpitë e tyre.
Tre aktiviste të lëvizjes “FEMEN” u arrestuan të premten në mëngjes gjatë një proteste topless përpara ndërtesës së Kancelares Federale në qendër të Berlinit.
Rreth 10.000 banorë të qytetit të Bitterfeld në Bundesland-in gjerman të Sachsen-Anhalt po përgatiten për evakuim për shkak të kërcënimit të përmbytjeve.
Niveli i ujit në qytetin e përmbytur bavarez të Passau e ka tejkaluar maksimumin historik. Qyteti, i cili shtrihet në vendin e bashkimit të tre lumenjve njëherazi - Danubit, Inn dhe Ilz - është prekur më tepër nga fatkeqësia natyrore.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
5
6
8
9
12
13
15
16
18
22
23
24
25
28
29
30