×
Gjermania, Maj 2013
Më shumë se një mijë vetë organizuan një aksion proteste përpara Bankës Qendrore Europiane (BQE) në Frankfurt am Main.
Autoritetet gjermane i kanë shpallur aktakuzën një ish-gardiani të kampit të përqendrimit të "Auschwitz", Hans Lipschis. Ai është akuzuar për bashkëfajësi në vrasjen e pothuajse 10.000 njerëzve.
Bashkëthemeluesi dhe tastieristi i grupit “The Doors”, Ray Manzarek, ndërroi jetë në moshën 74-vjeçare nga kanceri në qytetin gjerman të Rosenheim-it. Në vitin 1965 Manzarek themeloi grupin “The Doors” me vokalistin Jim Morrison, kitaristin Robby Krieger dhe bateristin John Densmore.
Në bordin e anijes së mallrave “Atlantic Cartier”, e cila u dogj më 1 maj në portin e Hamburgut, ndodheshin materiale radioaktive, njoftojnë mediat gjermane.
Kampionati Botëror i Hokejit në vitin 2017 do të mbahet në Francë dhe Gjermani.
Shtëpia e kukullës Barbie me madhësinë e një shtëpie reale u hap në kryeqytetin e Gjermanisë, Berlin në sfondin e protestave të feministeve.
Të martën në mbremje në një nga uzinat e Parkut Industrial Hoechst të Frankfurtit pati rrjedhje të substancës toksike të nitrobenzenit. Reja toksike u zhvendos në drejtim të zonave të banuara.
Një gjykatë në Gjermani i ka kërkuar kompanisë gjigande amerikane të Internetit Google të ndryshojë funksionin e vetëplotësimit në rreshtin e kërkimit të faqes së Internetit për shkak të ankesave nga ana e figurave publike.
Presidenti i SHBA-së Barack Obama më 18-19 qershor do të mbërrijë në
Qeveria gjermane miratoi marrëveshjen për shitjen e 104 tankeve, 50 autoblindave dhe 10 makinave t
Në vitin 2012 në Gjermani u regjistrua fluksi më i madh emigrantëve në 20 vitet e fundit.
Gjatë këtij viti Presidenti i Francës ka humbur ndjeshëm popullaritetin e vet, Republika e Pestë ka evoluar në një provincë politike, ndërsa Gjermania u detyrua të përballej kryesisht e vetme me krizën evropiane.
Marrëdhëniet e Rusisë me Bashkimin Europian dhe NATO-n do të jenë n
Në Mynih filloi procesi gjyqësor në lidhje me çështjen (rastin) e grupit neonazist "Nationalsozialistischer Untergrund" (NSU), viktima të të cilit u bënë 10 vetë, shumica e të cilëve emigrantë nga Turqia.
Pozicioni i Gjermanisë në lidhje me çështjen e dërgesave të armatimeve në Siri nuk ka ndryshuar.
Ministri i Mbrojtjes i Gjermanisë, Thomas de Maiziere, u bëri thirrje politikanëve gjermanë të tregojnë vetëpërmbajtje në debatet mbi blerjen e mundshme në SHBA të avionëve luftarakë pa pilot (drones) për Bundeswehr-in.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
2
3
4
5
9
11
12
13
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30