×
Gjermania, 2013

Koncerni rus "Gazprom" dhe Holdingu gjerman Basf SE nënshkruan marrëveshjen për shkëmbimin e aseteve në mes të "Gazprom" dhe "Wintershall Holding GmbH" ("bijë" 100% e Basf).

Aeroplani me ish-Kreun e falur të kompanisë së naftës "Jukos" u ul në aeroportin e Berlinit, konfirmuan në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë.

Ish-Kreu i kompanisë së naftës "Jukos" Mihaill Hodorkovskij (Mikhail Khodorkovsky), i falur me dekret të Presidentit të vendit, menjëherë pas lirimit nga burgu u nis me avion për në Gjermani, njoftoi Zyra e shtypit e Shërbimit Federal të Burgjeve.

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin e uroi Angela Merkel me rastin e rizgjedhjes së saj në postin e Kancelares Federale të Republikës Federale të Gjermanisë.

Deputetët e Bundestagut në takimin e tyre të së martës votuan në favor të dhënies Angela Merkel të plotfuqishmërive të Kancelares së Gjermanisë.

Qeveria e re e Gjermanisë ndjek si pikësynim dhënien e ndihmës për lehtësimin e regjimit të vizave midis Rusisë dhe BE-së, tha Ambasadori gjerman në Rusi Ulrich Brandenburg.

Ministria e Mbrojtjes e Gjermanisë për herë të parë në historinë gjermane do të kryesohet nga një grua - Ursula von der Leyen, e cila ka mbajtur më parë postin e Ministres së Punës dhe Çështjeve Sociale.

Të paktën 130 fluturime janë anuluar në aeroportin ndërkombëtar gjerman të Hamburgut për shkak të ciklonit të fuqishëm "Xaver", i cili goditi veriun e vendit.

Shkencëtarët gjermanë nga Universiteti i Bonit shpikën një medikament kundër pabesisë së mashkujve.

Kreu i Përfaqësisë së Shteteve të Bashkuara bëri thirrje për përfshirjen e Gjermanisë në aleancën e inteligjencës "Pesë Sy" ("Five Eyes", FVEY). Por, pavarësisht nga të gjitha sigurimet e miqësisë e fortë, të shprehura pa kursim pas demaskimit të veprimtarisë së spiunazhit të Agjencisë për Sigurinë Kombëtare (NSA) të SHBA-së dhe Agjencisë Zyrtare të Përgjimeve (GCHQ) të Britanisë së Madhe, ka pak gjasa që grupi ta përfshijë Gjermaninë në përbërjen e vet.

Në Gjermani, gjatë negociatave që zgjatën gjithë natën, u arrit marrëveshja për formimin e një "koalicioni të gjerë".

Ministria e Mbrojtjes e Polonisë do të rishikojë kushtet e tenderit që po përgatitet për furnizimin e nëndetëseve diesel-elektrike, deklaroi Zëvendësministri i Mbrojtjes i Polonisë.

Babai i ish-agjentit të CIA-s Edward Snowden deklaroi se nuk e këshillon djalin e tij të kërkojë azil në Gjermani.

SHBA-ja kritikon rreptë dhe fuqimisht Gjermaninë në lidhje me faktin e stimulimit të vazhdueshëm dhe të tepruar të eksporteve prej saj. Kjo, sipas mendimit të ekspertëve amerikanë, rrit peshën e barrës mbi vendet më të dobëta të Evropës, të cilat e kanë të vështirë të rrisin aktivitetin e tyre ekonomik.

Deputeti i Bundestagut gjerman, Hans-Kristian Ströbele, tregoi në studion e Radiokompanisë "Zëri i Rusisë" në Berlin mbi perspektivat e demaskuesit të veprimtarisë së Agjencisë për Sigurimin Kombëtar (NSA) të SHBA-së Edward Snowden për marrjen e azilit politik në Gjermani dhe marrëdhëniet e Shteteve të Bashkuara me Gjermaninë.

Forcat speciale britanike përgjojnë politikanët gjermanë në Gjermani.

Në Gjermani politikanët po vazhdojnë të debatojnë ashpër në lidhje me mundësinë e dhënies së azilit politik Edward Snowden. 

Në një apartament privat në Mynih u gjetën rreth 1.500 piktura, të cilat në kohën e Gjermanisë naziste u ishin konfiskuar pronarëve si objekte të "artit degjenerativ" dhe konsideroheshin të humbura që prej asaj kohe.

Gjermania u bë vendi i parë evropian ku u legalizua "seksi i tretë".

Edward Snowden është i gatshëm të dëshmojë në Prokurorinë e Përgjithshme të Gjermanisë në lidhje me rastin e përgjimit të bisedave telefonike të Kancelares Angela Merkel nga shërbimet e zbulimit amerikan, konfirmoi deputeti i Bundestagut, Hans-Christian Stöbele.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
3
5
6
8
9
12
13
14
19
20
24
26
27
28
29
30
31