×
Gjermania, Nëntor 2012
Sipas njoftimeve të policisë, disa të panjohur, rreth 30 persona, të mërkurë
Angela Merkel është Kancelarja e parë e Republikës Federale të Gjermanisë, e cila morri pjesë në një takim të Këshillit Qendror të hebrenjve në Gjermani.
Të paktën 14 vetë humbën jetën dhe 7 të tjerë u lënduan si pasojë e rënies së zjarrit në një punishte invalidësh në qytetin e Titisee-Neustadt (Bundesland-i i Baden-Württemberg).
Bashkëpunëtorët e doganës gjermane konfiskuan në aeroportin ndërkomb
Ndërmarrja suedeze e mobiljeve IKEA kërkoi falje për shfrytëzimin e pun
Pjesëmarrësit e mitingut në Selanik, qyteti i dytë për nga madh
Si pasojë e një zënke në ambasadën e Libisë në Berlin u lënduan shtatë persona. Incidenti ndodhi më 13 nëntor.
Këshilli Qendror i Hebrenjve të Gjermanisë u indinjua fort nga bashkëpunimi i Partisë Social Demokratike (PSD) me FATAH - "Lëvizja Kombëtare për Çlirimin e Palestinës". Kjo u deklaruar nga Kryetari i këshillit Dieter Graumann.
Vizita e Ministres gjermane të Punës të hënën në Napoli provokoi përleshje serioze mes policisë dhe studentëve. Ursula von der Leyen mbërriti në Napoli për një takim me homologen e saj italiane Elsa Fornero.
Gazetari i të përjavshmes gjermane “Focus” demaskoi për pasiguri të plotë sistemin e sigurisë së aeroportit Tegel të Berlinit.
Gjermania do t’i japë Laosit 1,1 milion euro për zbulimin dhe dezaktivizimin e minave të pashpërthyera dhe municioneve thërrmuese, të hedhura në vend nga Forcat Ushtarake Ajrore të SHBA-ve në periudhën e viteve 1964-1973.
Organizatat antiraciste të Gjermanisë të dielën zhvilluan demonstrata në të gjithë vendin në shenjë proteste kundër dhunës raciste.
Raundi i 14-të i konsultimeve ndërshtetërore ruso-gjermane në nivel të lartë me pjesëmarrjen e Presidentit rus Vladimir Putin dhe Kancelares gjermane Angela Merkel do të zhvillohet në Moskë më 16 nëntor, njoftoi shërbimi për shtyp i Kremlinit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
1
3
4
6
7
8
9
10
11
17
18
20
21
22
23
24
25
28
30