×
akt terrorist, 2012
Këshilli i Sigurimit i OKB-së duhet të reagojë ndaj sulmit terrorist të së mërkurës në periferi të kryeqytetit sirian. Për këtë deklaroi Zëvendësministri i jashtëm i Rusisë Genadi Gatilov.
Një akt terrorist u arrit të shmanget ditën e enjte në një vendpushim turistik me shumë popullaritet, në resortin e Qipros Limassol. Shërbimet e Sigurimit gjetën në portin Limasol 100 gram lëndë eksplozive.
Një shpërthim i fuqishëm buçiti të hënën në mëngjes në qytetin Quetta, në jugperëndim të Pakistanit. Si rezultat, u vrarë 3 persona dhe u plagosën 35 të tjerë, njofton kanali televiziv GEO-TV.
Të paktën 21 persona mbetën të vrarë sot prenë Kandaharit si
Jo më pak se 4 persona mbetën të vrarë dhe dhjetra të tjer
Si minimum 9 veta kanë gjetur vdekjen dhe shumë të tjerë janë plagosur si rezultat i një sulmi të terroristit kamikaze në provincën Herat të Afganistanit.
Një shpërthim i fuqishën buçiti mbrëmë në tubacionin e eksportit të gazit natyror në Egjipt, në veri të Gadishullin Sinai. Nëpërmjet këtij tubacioni gazi furnizohej në Izraelin fqinj dhe në Jordani.
Një shpërthim i fuqishëm buçiti në godinën e Teatrit të sapohapur Kombëtar në kryeqytetin somalez Mogadishu (Muqdisho). Sulmi terrorist ndodhi gjatë festimeve të organizuara me rastin e përvjetorit të parë të televizionit somalez.
Sot në Rusi përkujtojnë viktimat e sulmeve terroriste në metronë e Moskë
Vëllai i madh i terroristit Mohammed Merah, fajtor për vrasjet e bujshme të shtatë personave në jugperëndim të Francës, Abdelkader është akuzuar për bashkëpunim në krim.
Në Francë filloi kërkimi intensiv i vrasësit, i cili qëlloi për vdekje me armë zjarri në jug të vendit për shtatë ditët e fundit 3 fëmijë dhe 4 persona të rritur.
Të dielën gjatë procesionit funeral në Pakistan buçiti një shpë
Kufomat e disa njerëzve të vrarë gjatë sulmeve terroriste të 11 shtatorit të vitit 2001 në Nju Jork u groposën në një vendgrumbullim plehrash. Për këtë flitet në raportin e përgatitur me porosi të Pentagonit.
Irani dhe udhëheqësit e organizatës terroriste “Al-Qaeda” kanë krijuar “marrëdhënie pune” midis tyre për organizimin dhe realizimin e sulmeve terroriste në Perëndim.
Izraeli i ka minuar vetë ambasadat e veta në Indi dhe në Gjeorgji në m
Më 24 janar të vitit 2011 një terrorist kamikaze hodhi veten në erë n
Këtë mëngjes në kryeqytetin e Sirisë - Damask gjëmoi një shërthim i fuqishëm. Një terrorist kamikaze hodhi veten në erë në një udhëkryq urban plot me njerëz. Si rezultat janë vrarë dhjetëra veta.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30
31