×
grevë urie

Në Çikago 14 emigrantë të paligjshëm nga Meksika, të cilët kanë nevojë për transplantimin e veshkave dhe mëlçive të donatorëve, tashmë që prej një jave kanë hyrë në grevë urie, duke kërkuar që të përfshihen në listën e pritjes për transplantimin e organeve.

Më shumë se 12.000 të burgosur të katër burgjeve në shtetin e Kalifornisë po vazhdojnë për të tretën ditë me radhë grevën e urisë, thuhet në deklaratën e policisë.

Disa të burgosur nga burgu i Guantanamos kanë përgatitur një padi gjyqësore për të ndaluar praktikën e të ushqyerit me forcë të të burgosurve, të cilët kanë shpallur grevë urie.

84 nga 166 të burgosurit e burgut amerikan të Guantanamos shpallën grevë urie, njoftojnë mediat amerikane. Të burgosurit protestojnë kundër mbajtjes së tyre në ngujim pa u shpallur kurrfarë aktakuzash.
Rreth 800 palestinezë, të cilët vuajnë dënimin në burgjet izraelite, po zhvillojnë të martën një grevë urie 1-ditore në shenjë solidariteti.
Bashkëshorti i ish-Kryeministres së Ukrainës Julia Timoshenko, Aleksandër Timoshenko, iu drejtua organizatave
"Unë po shpall grevë urie për të protestuar kundër falsifikimit të zgjedhjeve", - thuhet në deklaratën e saj, e cila u lexua sot për gazetarët nga avokati i ish-Kryeministres së Ukrainës Sergei Vllasenko.
Ish-Kryeministri i Hungarisë Ferenc Gyurcsany ngriti përpara godinës së Parlamentit hungarez një çadër dhe hyri në grevë urie. Në këtë mënyrë ai proteston kundër reformës së sistemit zgjedhor në vend.
Oleg Shein, ish kandidati për kryetar bashkie të qytetit Astrahan, i cili po vazhdon që prej 33 ditësh grevën e urisë, gjatë kohës së shikimit të video-filmimeve nga qendrat e votimit e ndjeu veten keq. Atij iu dha ndihma urgjente mjekësore.
Rreth 1.600 të burgosur palestinezë në burgjet izraelitë kanë njoftuar për një grevë urie pa afat, e cila do fillojë që nga 17 prilli. Për këtë njoftoi Ministri palestinez për çështjet e të burgosurve Issa Karaki.
Udhëheqësi i Partisë “Rusia e Drejtë” Sergei Mironov mbërriti
Blogeri i njohur dhe opozitari Aleksej Navalnij së bashku me mjeken Elizaveta Glinka kanë mbërritur
Këshilli i lartë koordinues i revolucionit jemenas u bëri thirrje gjithë banorë
Mariarët rusë në Vietnam shpallën grevë urie, duke u përpjekur me këtë të arrijnë kthimin e vet në atdhe dhe marrjen e rrogave, që nuk u paguhen atyre tashmë që prej mëse 8 muajsh.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31