×
Personalitete të Rusisë, 2009
Vladimir Sorrokin, shkrimtar. Njeri i famshëm, i bukur aparencialisht, i suksesshëm. Librat e tij përkthehen pothuajse në të gjitha gjuhët europiane, lexohen në Japoni dhe në Korenë e Jugut.
Valeri Gergiev. Një nga dirigjentët më karizmatikë bashkëkohorë. I papërmbajtur, i furishëm, demonik. Atë e cilësojnë si mik shumë të afërt të Vladimir Putinit.
Nikollai Baskov. Emri i tij figuron vazhdimisht në revistat më të e prestigjshme, kurse zë
Allsy. Famën, popullaritetin ajo e fitoi menjëherë pas interpretimit të këngës “Ëndërra dimërore”. Atëhere ajo ishte vetëm 15 vjeçe.
Eugjeni Plushenko. Patinator i patinazhit artistik në akull. Kampion olimpik i Torinos në rrëshqitjen individuale artistike.
Alina Kabajeva. E bukur dhe e suksesshme, kampione shumëherëshe e botës dhe Europ
Ky njeri mund të bëhej me të vërtetë hero i “Luftrave
Me veshjen e gjerë karakteristike ngjyra-ngjyra të kllounit, me flokë të shpupurisur, me fytyrë
Eduard Uspenskij. Librat e tij janë përkthyer tashmë në mëse 25 gjuh
  Më 11 qershor të vitit 2009 ai la postin e ambasadorit të Rusisë
Anatoli Çubajs. Ai vlerësohet si një ndër veprimtarët shtetërore me popullaritet më të ulët në Rusi.
Doktor i fëmijëve i mbarë botës. Kryetar i Komitetit Ndërkombëtar për dhënien e ndihmës fëmijëve gjatë luftrave dhe katastrofave të ndryshme. Qytetari i parë rus që meritoi titullin “Evropiani i vitit”.
Ai ndërroi jetë me 20 maj të vitit 2009. Jankovskij ishte artist i madh, figurë fisnike e kinematografisë ruse. Ai ishte vërtet njeri i bukur aparencialisht, me shtat të hedhur dhe mënyrë të mrekullueshme sjelljeje, të trashëguar nga babai i tij, aristokrati polak.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2009
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2009
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31