×
dekorim
Këto ditë televizioni i Koresë së Veriut njoftoi se kontrollueses 20-vjeçare të trafikut rrugor në Phenian, Ri Kyong-Sim, iu dha titulli i Heroit të Republikës Popullore Demokratike të Koresë. "Në kushtet e situatës së mbarsur me rrezik ekstrem ajo demonstroi frymën e lartë të vetësakrificës në çështjen e mbrojtjes së liderit dhe ruajtjes së selisë së revolucionit", - thuhet në njoftim.
Sot në Kremlin u mbajt ceremonia tradicionale e dorëzimit të dekoratave shtetërore më shumë se 40 aktivistëve të kulturës dhe artit, shkencëtarëve, mjekëve dhe përfaqësuesve të profesioneve të tjera.
Fitimtarët e Lojrave Olimpike të Londrës u dekoruan në Kremlin. Në Sallën Aleksandovskij të Pallatit të Madh të Kremlinit u mblodhën fituesit dhe medalistët e Olimpiadës, trajnerët e tyre personalë dhe drejtuesit e federatave sportive. Të gjithë ata gjatë dy javëve të fundit detyruan miliona tifozë në mbarë botën të përjetojnë me tension përfundimet e garave sportive dhe t’i gëzohen fitoreve të bukura, spektakolare.
Me Dekret të Presidentit të Federatës Ruse meksikani José Luis Flores u nderua me
Presidenti rus Dimitri Medvediev nënshkroi Dekretin për dekorimin e shkrimtarit të famshëm
Astronautët japonezë Toyohiro Akiyama dhe Koichi Wakata u nderuan me medaljet ruse “Për
Në ditët e fundit të qendrimit të vet në postin e Presidentit t
Patriarku i Moskës dhe i Gjithë Rusisë Kirill, i cili ndodhet aktualisht me një vizitë në Kazakistan, u takua me Presidentin e vendit Nursulltan Nazarbajev.
Gati 40 qytetarë rusë u nderuan me dekorata shtetërore pesonalisht nga Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev. Ceremonia e dorëzimit të këtyre dekoratave të larta u zhvillua në Kremlin.
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev do të dekorojë sot me çmime shtetërore bashkatdhetarët më të shquar. Ceremonia solemne e dorëzimit të dekoratave do të zhvillohet në Kremlin për herë të fundit për vitin 2009.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31