×
industria, Prill 2013
Ditën e premte Ministri për çështjet e bashkimit i Koresë së
Koreja e Jugut i propozoi Koresë së Veriut zhvillimin e bisedimeve zyrtare për të diskutuar rifillimin e punës në Zonën kufitare industriale Kaesong.
Në prill rritja e prodhimit industrial në Kinë u ngadalësua, njofton banka HSBC. Arsyen
Egjipti është i interesuar për teknologjitë ruse dhe ka ndërmend të
Autoritetet e Koresë së Veriut nuk kanë lejuar furnizimin e produkteve ushqimore për koreanojugorët që punojnë në zonën e përbashkët industriale Kaesong. Në këtë kompleks industrial kanë mbetur të bllokuar më shumë se 200 vetë. Që nga fillimi i muajit prill Pheniani zyrtar injoron të gjitha kërkesat e Seulit për t'i ndihmuar ata.
Ditën e mërkurë autoritetet e Koresë së Veriut i refuzuan delegacionit, t
Rritja e ekonomisë së Kinës, e dyta më e madhe në botë, po vazhdon të ngadalësohet, dëshmojnë statistikat e tremujorit të parë të këtij viti.
Autoritetet koreanojugore janë me të vërtetë të gatshme të zhvillojnë bisedime
Koreja e Veriut është kërcënuar të mbyllë përgjithmonë kompleksin industrial Kaesong, duke akuzuar qeverinë e Koresë së Jugut për ndjekje të politikës së konfrontimit ndaj bashkëatdhetarëve të saj në veri.
Po zgjerohet gjeografia e qyteteve ruse organizatore të ekspozitave. Në një radhë me Moskën, Shën Petersburgun dhe Novosibirskun u rendit disa vite më parë edhe kryeqyteti i rajonit të Uraleve - qyteti Ekaterinburg. Që nga 2010 ai pret çdo vit ekspozitën INNOPROM, që do të thotë aplikim i risive në prodhim në degë të ndryshme të industrisë.
Ditën e martë koreanoveriorët nuk dolën në punë në Zonën e përbashkët industriale Kaesong me Korenë e Jugut. Prodhimi në këtë zonë u ndalua plotësisht.
Koreja e Veriut po tërheq të gjithë punëtorët e saj nga zona kufitare e përbashkët industriale me Korenë e Jugut - Kaesong.
Autoritetet e Koresë së Veriut mund të mbyllin përfundimisht Zonën e p
Kalimi i kufirit nga shtetasit e Republikës së Koresë, të cilët punojn
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
1
2
5
6
7
13
14
16
18
20
21
22
24
27
28
29
30