×
industria, 2011
Bisedimet për pranimin e Rusisë në OBT përfunduan 18 vjet pas paraqitjes s
Uzina më e madhe në botë për prodhimin e litium-jon akumulatorëve (baterive) të fuqishëm u hap në rajonin Novosibirsk (Siberi).
Kompania gjermane “Continental” do të investojë rreth 240 milionë euro në ndë
Kompania ukrainase “Motor Sich” nënshkroi një kontratë me kompaninë “Helikopterë
Koncerni amerikan General Motors nuk do të lejojë kompanitë kineze, që blejnë ish filialet e GM - në rastin konkret prodhuesin suedez të automobilave SAAB - të shfrytëzojnë teknologjitë e tij.
Kompania “Lukoil” deri në vitin 2020 do të investojë në uzinat ruse t
Një nga prodhuesit më të mëdhenj të automobilave në Rusi “AvtoVaz
Puna për krijimin e qendrës kombëtare të konstruktimit të avionëve në qytetin periferik të Moskës - Zhukovsk do të fillojë që në vitin 2012.
Në vitin 2011 numri total i makinave të shitura në Rusi pritet të arrijë
Uzina ruse e prodhimit të automobilave “AvtoVAZ” («АвтоВАЗ») kremton 45-vjetorine vet. Ditëlindje
Në Magnitogorsk (Ural) në prani të Kryeministrit Vladimir Putin u lançua reparti i makinerive të petëzimit të ftohtë të metalit (laminimit), i cili do të prodhojë metale për automobilat dhe pajisjet shtëpiake të nivelit botëror.
Automobili “Hyundai Solaris” vendosi një rekord absolut shitje në tregun rus të automobilave. Në muajin qershor u shitën më shumë se 10.800 automjete të këtij modeli.
Siç njoftoi Ministri i Industrisë dhe Tregtisë të Federatës Ruse Viktor Hristenko, dikasteri
Tregu rus i automobilave aty nga viti 2014 mund të bëhet i pari në Evropë. Me një parashikim të tillë doli në mbledhjen e qeverisë së Federatës Ruse Ministri i Industrisë dhe Tregtisë Viktor Hristienko.
Industria ruse mund të dalë në nivelin e para krizës në fund të vitit 2011-fillim të viti 2012, deklaroi Nënkryeministri, Ministri i financës Aleksei Kudrin.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31