×
vdekja, Maj 2013
Natën e kaluar ndërroi jetë në moshën 88-vjeçare regjisori i famshëm rus Pjotër Todorovskij.
Bashkëthemeluesi dhe tastieristi i grupit “The Doors”, Ray Manzarek, ndërroi jetë në moshën 74-vjeçare nga kanceri në qytetin gjerman të Rosenheim-it. Në vitin 1965 Manzarek themeloi grupin “The Doors” me vokalistin Jim Morrison, kitaristin Robby Krieger dhe bateristin John Densmore.
Në Buenos Aires ndërroi jetë në moshën 87 vjeçare ish-diktatori i Argjentinës, Jorge Videla.
Politikani i njohur italian Giulio Andreotti ndërroi jetë në moshën 95-vjeçare pas një sëmundjeje të rëndë. Andreotti kryesoi qeverinë italiane në tre periudha kohore, nga viti 1972-1973, nga viti 1976-1979 dhe nga viti 1989-1992.
Krimineli i luftës Nikollai Rutçenko ndërroi jetë më 4 maj në Paris në moshën 96 vjeçare. Atë do ta varrosin në varrezën e famshme ruse Sainte-Geneviève-des-Bois. Data e varrimit nuk dihet.
Aktorja e famshme amerikane Deanna Durbin ndërroi jetë të martën, më 30 prill, në moshën 92-vjeçare. Lajmi iu përcoll gazetarëve nga i biri i yllit të kinematografisë, Peter David.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
20
22
23
25
26
27
28
29
30
31