×
Lindja e Largët, 2012
Cikloni mbërriti në Lindjen e Largët të Rusisë ditën e hënë, ai solli fillimisht shiun, më pas dëborën dhe ngrohjen e menjëhershme. Ndërsa këtë natë moti u ftoh sërish.
Dhjetë fshatra pa energji, aksidente të rënda automobilistike në rrugë dhe pemë
Për shkak të tajfunit Bolaven që solli në Vladivostok (Lindja e Largët e Rusisë) erën e fortë, përkohësisht u mbyll ura në ishullin Rus i ndërtuar për samitin e Asia-Pacific Economic Coorporation ( APEC).
Jo shumë larg nga Vladivostoku, në qytetin Nahodka, do të vendoset regjimenti i sistemit më të fundit të mbrojtës kundërajrore“ZRS S-400” (russ. «ЗРС С-400»).
Rusia është e gatshme për të pritur me dinjitet pjesëmarrësit e Samitit të Organizatës së Bashkëpunim Ekonomik të Azi-Paqësorit (APEC), i cili do të mbahet në Vladivostok më 8-9 shtator.
Në Qarkun Lindor Ushtarak të Rusisë (Lindja e Largët) u zhvilluan stërvitjet ushtarake për garantimin e sigurisë së Samitit të APEC-2012. Ushtarakët kryer trajnime në zbulimin dhe neutralizimin e mekanizmave shpërthyes.
Dimitri Medvediev deklaroi se është krejtësisht indiferent ndaj reagimit të Japonisë përkatësisht vizitës së tij në Ishujt Kurile.
Në Rusi u vu në eksploatim ura e re që çon nëpërmjet ngushticës së Bostforit Lindor në Lindjen e Largët. Në ceremoninë e hapjes mori pjesë edhe Kryeministri Dimitri Medvediev.
Vullkan Shiveluç, që është aktivizuar tani në Gadishullin e Kamçatkës (Lindja e Largët e Rusisë), hodhi dy shtylla hiri në një lartësi prej 6.5 km mbi nivelin e detit.
Kozmodromi i ri “Vostoçnij” në Lindjen e Largët të Rusisë duhet të ndërtohet në vitin 2015. Këtë e premtoi Zëvendëskryeministri rus Dimitri Rogozin javën e kaluar. Lëshimet e pilotuara nga ky kozmodrom duhet të fillojnë në vitin 2018. Por në lidhje me projektin e kozmodromit të ardhshëm ka një sërë pikëpyetjesh.
Në Rusi u hap edhe një park tjetër kombëtar natyror - “Toka e Leopardit”. Ai ndodhet në jugperëndim të rajonit Primorsk. Territori i parkut shtrihet në një sipërfaqe prej 260 mijë hektarësh.
Tigrat e Amurit, të cilët jetojnë në Lindjen e Largët të Rusisë, i rinumëruan.
Shuma e përafërt e dëmit, që u shkaktua si rezultat i daljes
Në Rajonin e Amurit (Lindja e Largët e Federatës Ruse) sot në mëngjes dolën nga shinat 17 vagona-çisterna me naftë, morrën flakë 13 prej tyre.
Në Primorie (Primorye), në Lindjen e Largët të Rusisë, ku po krijohet Parku
Anijet e shpëtimit “Atlas” («Атлас») dhe “Suvorovec” («Суворовец») e sollën anijen frigorifer “Irina” nga Oqeani Paqësor deri në ishullin Kunashir.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30