×
kryeministri, Qershor 2013
Ish-Kreu i Partisë Laburiste të Australisë Kevin Rudd do të bëhet sërish lideri i saj pas përfundimit të votimit, të shpallur nga Kryeministra në fuqi Julia Gillard.
Gjatë një bisede telefonike Presidenti amerikan Barack Obama dhe Kryeministri turk Recep Tyyip Erdogan diskutuan protestat antiqeveritare në Turqi, thuhet në komunikatën e përbashkët të liderëve të të dy vendeve.
I emëruari kohët e fundit në postin e Kryeministrit të Autonomisë Palestineze, Rami Hamdallah, dorëzoi kërkesën për dorëheqjen e tij. Arsyet e dorëheqjes së tij ende nuk janë bërë të ditura.
Të hënën Kryeministri çek Petr Neças i paraqiti kërkes
Rezultat i natyrshëm i skandalit të korrupsionit politik në Republikën Çeke, në të cilin dolën të implikuar ish-deputetë nga Partia Demokratike Qytetare në pushtet si dhe Shefja e Kancelarisë së Qeverisë, u bë dorëheqja e Kryeministrit Petr Neças (Petr Nečas).
Kryeministri britanik, David Cameron, pranoi sot pas mbërritjes në resortin e golfit në veri t
Kryeministri çek Petr Necas (Petr Nečas) do të japë dorëheqjen të
Një prezantues radioje në Australi u pushua nga puna, pasi u përpoq të mësonte nga Kryeministrja e vendit, Julia Gillard, se cilit orientim seksual i përket partneri i saj.
Një "bombë" e re informative shpërtheu në Pragë: natën në të gdhirë të 13 qershorit njësitë e Departamentit për luftimin e krimit të organizuar ndërmorrën një kontroll të befasishëm në godinën e qeverisë.
Pas bisedimeve emergjente me protestuesit, Kryeministri turk Recep Tayyip Erdogan u zotua të ngrijë projektin e ndërtimit në Parkun "Gezi" të Stambollit. Kryeministri turk shtoi se të ardhmen e projektit do ta përcaktojë referendumi.
Kryeministri turk, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi se protestuesit nuk duhet të presin më tolerancë nga ana e autoriteteve, të cilën ato e shfaqën në ditët e mëparshme të protestave.
Kryeministri turk Recep Tayyip Erdogan paralajmëroi pjesëmarrësit e demonstratave antiqeveritare se ata do të duhet të paguajnë një çmim të lartë për protestat e tyre.
Pavarësisht nga ndjesa e kërkuar publikisht prej Zëvendëskryeministrit turk, Bulent Arinç (Bylent Arënç), në lidhje me përdorimin e tepruar të forcës nga policia për shpërndarjen e demonstratave paqësore, gjendja në qendër të Stambollit vazhdon të mbetet ende e tensionuar. Në komunitetin ekspert filloi të flitet për një ndërhyrje të mundshme të forcave të armatosura në situatën e krijuar.
Autoritetet pakistaneze i kushtojnë rëndësi të madhe zhvillimit të marrëdhënieve me Rusinë, thuhet në një deklaratë të publikuar të premten të Kryeministrit të Pakistanit, Nawaz Sharif, drejtuar krerëve të misioneve diplomatike pakistaneze.
Kryeministri turk, Recep Tayyip Erdogan, i cili u kthye urgjentisht nga udhëtimi i ndërmarrë
Demonstratat fillimisht modeste, përkatësisht shkallës së përhapjes së vet, të banorëve të Stambollit kundër prerjes së pemëve të mrekullueshme të Parkut “Gezi” përshkallëzuan tani në protesta masive në të gjithë Turqinë me kërkesën për dorëheqjen e qeverisë dhe kreut të saj.
Qeveria e Erdoganit ka humbur mundësinë për të zgjidhur konfliktet e brendshme politike në mënyrë paqësore. Vendi është i kërcënuar seriozisht nga përshkallëzimi i konfliktit me ardhjen në pushtet të "Vëllezërisë Myslimane" në versionin turk. Konflikti mes islamistëve dhe përkrahësve të Kemalizmit, thëngjijtë e të cilit janë djegur mbyturazi për një kohë të gjatë, mori, më në fund, shkëndijën e nevojshme.
Nawaz Sharif bëri betimin si Kryetar i qeverisë së Pakistanit, njofton ditën e mërkurë kanali televiziv indian NDTV.
Partia e tij fitoi në zgjedhjet e fundit parlamentare. 63-vjeçari Sharif ka qenë dy herë Kryetar i Qeverisë në vitet ‘90-të. Ai u rrëzua nga pushteti si pasojë e një puçi ushtarak dhe përfundoi në burg.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
3
4
8
9
12
13
15
16
18
19
21
22
23
24
27
28
29
30