×
urime

Të dashur miq!

Ne përzemërsisht Ju urojmë me rastin e festës së ndritshme të Krishtlindjeve. Gëzuar e për shumë vjet Krishtlindjet! Mirësi, ngrohtësi dhe dashuri për të gjithë Ju! Faleminderit, që mbeteni me ne! Le të mbizotërojë në shtëpitë Tuaja gjithmonë paqja dhe prosperiteti!

Kreu i Kishës Orthodhokse Ruse, Patriarku Kirill, iu drejtua me urimet më të mira për paqe dhe mirësi gjithë besimtarëve të krishterëve, të cilët kremtojnë sot festën e ndritshme të Krishtlindjeve.

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin e uroi Angela Merkel me rastin e rizgjedhjes së saj në postin e Kancelares Federale të Republikës Federale të Gjermanisë.

Presidenti rus Vladimir Putin u dërgoi mesazhe urimi Presidentëve të Osetisë së Jugut dhe Abhazisë (Abkhazisë), respektivisht Leonid Tibillov dhe Aleksandër Ankvab, me rastin e përvjetorit të pestë të njohjes së sovranitetit të këtyre republikave nga ana e Federatës Ruse.

Presidenti rus Vladimir Putin uroi Mbretëreshën Elizabeta II të Britanisë së Madhe me rastin e lindjes së nipit, njoftoi shërbimi për shtyp i Kremlinit.

Dimitri Medvediev ishte i pari nga të gjithë politikanët rusë, i cili uroi gratë dhe vajzat e vendit me rastin e festës së 8 Marsit.
Në vigjilje të Krishtlindjeve, sipas Kalendarit Gregorian, festë kjo që kremtohet jo vetëm nga katolikët dhe protestantët në të gjithë botën, por edhe prej shumicës së besimtarëve të Kishave Orthodhokse Autoqefale lokale të vendeve të ndryshme, Kryetar i Departamentit për Marrëdhënie e Jashtme Kishtare të Patriarkanës së Moskës, Mitropoliti Hilarion (Illarion), uroi dëgjuesit dhe Internet audiencën e Radiokompanisë "Zëri i Rusisë" me rastin e festave të pritshme:
Skuadrën kombëtare të Rusisë në mënyrë solemne e përcollën për në Lojrat Olimpike në Vankuver.
Artistja e popullit Valentina Tallizina kremton jubileun e vet. Pavarësisht nga mosha e thyer, ndërsa këtë vit ajo mbushi plot 75 vjet, aktorja është në formë të shkëlqyer: luan në spektakle, filma, merr pjesë në koncerte.
Dimitri Medvediev uroi ekipin përfaqësues rus të automobilistëve "KAMAZ-master" dhe ekuipazhin e Vladimir Çaginit me rastin e fitores në supermaratonën ndërkombëtare "Dakar-2010".
Në vigjilje të Krishtlindjeve orthodhokse Mitropoliti i Krutickut dhe Kollomenskut Juvenalij, sipas traditës tashmë
Urimet e Presidentit të Rusisë me rastin e Vitit të Ri. "Të nderuar qytetarë të Rusisë! Të dashur miq!
 Kryeministri Vladimir Putin i dërgoi kryetarëve të shteteve dhe qeverive të vendeve
Suksese grandioze u uroi për vitin që vjen Kryeministri Vladimir Putin qytetarëve rus
"Gjithmonë ne presim Vitin e Ri, sepse kjo pritje ka lidhje në se jo me ndonj
Rusët po përgatiten të festojnë Vitin e Ri. Tradicionalisht ata mblidhen në rrethin familiar dhe pasi dëgjojnë mesazhin televiziv të Presidentit, ngrejnë gotat me shampanjë, duke i uruar njëri tjetrit shëndet, lumturi dhe prosperitet.
Deri në momentin e ardhjes së festës më të dashur për gjithë qytetarët rusë -Vitit të Ri - kanë mbetur ditë të numëruara.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31